Kadın çalışanlar kârlılığı yükseltiyor

Bain & Company ile EcoVadis’in ortaklaşa gerçekleştirdiği “Çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) Çalışmaları Bedel Yaratıyor...

Kadın çalışanlar kârlılığı yükseltiyor

Bain & Company ile EcoVadis’in ortaklaşa gerçekleştirdiği “Çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) Çalışmaları Bedel Yaratıyor mu?” (Do ESG Efforts Create Value) başlıklı araştırmanın sonuçlarına nazaran, özel şirketlerin finansal kârlılığı ve büyümesi ile sürdürülebilirlik, çeşitlilik ve çalışan memnuniyeti ortasında bir bağ bulunuyor. Bain & Company danışman ortağı Axel Seemann, araştırma ile ilgili görüşlerini şu sözlerle aktarıyor: “Elimizdeki yeni bilgiler, ESG çalışmalarında olumlu sonuçlar almanın, başarılı şirketlerin ortak özelliği olduğunu göstermekte. Bu durum, özel şirketleri ve yatırımcıları, ESG çalışmalarını gönül rahatlığıyla iki katına çıkarma konusunda cesaretlendirmeli.”

DAHA SÜRATLİ BÜYÜME

Araştırmaya nazaran, idare takımlarında daha çok bayan istihdam eden şirketler daha güzel finansal sonuçlar elde ediyor. İdare takımlarında cinsiyet çeşitliliği bakımından dallarında birinci yüzde 25’lik dilimde bulunan şirketler, en alt çeyrekte bulunan şirketlere kıyasla yaklaşık yüzde 2 daha yüksek yıllık gelir artışına sahip. Karbon-yoğun sanayilerde yenilenebilir güç kullanan şirketlerin FAVÖK marjları daha fazla. Tedarik zincirlerindeki etik, çevresel ve emekçi hakları uygulamalarına odaklanan şirketler daha kârlı. ESG çalışmalarında başı çeken şirketler daha yüksek çalışan memnuniyetine sahip. En mutlu çalışanlara sahip şirketler ise daha süratli ve daha kârlı büyüyor.