NATO Genel Sekreteri’nden bir Türkiye mesajı daha: Endişelerini ele almalıyız

ABD’yi ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Beyaz Saray’da ABD Lideri Joe Biden ile...

NATO Genel Sekreteri’nden bir Türkiye mesajı daha: Endişelerini ele almalıyız

ABD’yi ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Beyaz Saray’da ABD Lideri Joe Biden ile bir ortaya geldi. Görüşme sonrası Beyaz Saray’ın bahçesinde gazetecilere demeç veren Stoltenberg, Lider Biden, Lider Yardımcısı Kamala Harris ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile “harika bir toplantı” yaptığını söz etti.

“PUTİN DAHA AZ NATO İSTEDİ LAKİN DAHA FAZLASINI ALIYOR”

ABD’yi Ukrayna’ya verdiği takviye için takdir eden Stoltenberg, ABD’nin dayanağının savaş alanında her gün fark oluşturduğunu söz ederek, “Başkan Putin daha az NATO istedi ve bu nedenle Ukrayna’yı işgal etti, lakin daha fazlasını alıyor” dedi.

Bu ay İspanya’nın başşehri Madrid’de yapılacak olan NATO Önderler Tepesi’ne değinen Stoltenberg, kelam konusu tepenin güvenlik için çok kıymetli bir vakitte gerçekleştiğini belirterek, Biden ile İspanya’da bir ortaya gelmeye dört gözle beklediğini tabir etti. Rusya-Ukrayna Savaşı’nın gidişatına ait gelen soruyu yanıtlayan Stoltenberg, savaşlar tabiatı gereği öngörülemez olduğunu ve bu nedenle hazırlıklı olunması gerektiğini tabir ederek, kelam konusu savaşın Ukraynalıların ülkelerini savunmak için ağır bir bedel ödediği bir yıpratma savaşı haline geldiğini açıkladı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın müzakere masasında biteceğine inandığını aktaran Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO’nun takviyesine gereksinimi olduğunu dikkat çekti.

“TÜRKİYE KIYMETLİ BİR MÜTTEFİK”

Türkiye‘nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini veto etmesi hakkında gelen soruya ise Stoltenberg, sorunun çözüleceğine olan inancını lisana getirerek, “Bir müttefik kaygılarını lisana getirdiğinde, her vakit yaptığımız şeyi yapmalıyız, yani oturup bu telaşları ele almalı ve sonra ileriye hakikat ortak bir yol bulmalıyız. Türkiye, İsveç ve Finlandiya ile yakın temas halindeyiz” dedi.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’dan üst seviye yetkililer ile yakında bir toplantı düzenleyeceğini hatırlatan Stoltenberg, Türkiye’nin değerli bir müttefik olduğunu kaydetti.

İhlas Haber Ajansı / Siyaset