İyidere Lojistik Limanı’nın 18 ayda tamamlanması hedefleniyor

AK Parti Genel Merkez Teşkilat Lider Yardımcısı Muhammed Avcı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yapılan İyidere...

İyidere Lojistik Limanı’nın 18 ayda tamamlanması hedefleniyor

AK Parti Genel Merkez Teşkilat Lider Yardımcısı Muhammed Avcı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yapılan İyidere Lojistik Limanı projesinin ilerlemesinde yüzde 15 düzeylerinde göründüklerini fakat iki ay sonra çalışma suratının artacağını belirterek, “Yaklaşık 18 ay içerisinde buradaki çalışmanın bitmesini bekliyoruz.” dedi.

İyidere Lojistik Limanı dolgu alanında incelemelerde bulunan Avcı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile ilgili firma yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Avcı, burada gazetecilere, liman inşaatının, mendirek uzunluğu yaklaşık 3 bin metre, kullanım alanı yaklaşık 800 bin metrekare olacak halde devam ettiğini söyledi.

Liman alanı dolgusu için yaklaşık 20 milyon metreküp taş kullanılacağını tabir eden Avcı, aylık 500 bin ton taş dolgu yapıldığını, gelecek yıldan itibaren aylık dolgunun 1 milyon tonun üzerine çıkarak çalışmaların tam kapasiteye yükseleceğini aktardı.

Avcı, limanda fiziki ilerlemenin yüzde 14 olduğunu, ana mendirekte ise 1062 metre ilerlendiğini kaydetti.

Lojistik merkezinin Türkiye için çok kıymetli mega projelerinin başında geldiğine dikkati çeken Avcı, şöyle devam etti:

“Ovit Tüneli vasıtasıyla Erzurum, Mardin’e ve oradan Orta Doğu’ya kadar bölgeyi bağlayan transit ticaret yolu inşa ettik. Ticaret yolunun denize açılan kısmına İyidere Lojistik Limanı’nı inşa ediyoruz. İnşallah buranın demir yolu ilişkisini da oluşturacağız. Çok kısa vadede olmasa da üzerinde çalıştığımız projeler var. Türkiye’de lojistik merkezlerine baktığımızda demir yolu ağının ulaşmadığı lojistik liman yok. Münasebetiyle lojistik limanı demir yolu ağı ile besleyip büyüttüğünüz vakit çok daha verimli hale geleceğini biliyoruz. Nasıl ki kara yolu irtibatını Orta Doğu’ya kadar kurduysak Orta Asya’ya kadar da bir demir yolu irtibatı oluştuğu takdirde bu limanın daha pahalı hakle geleceğini biliyor ve planlarımızı o istikamette yapıyoruz.

Bölgede dolgu çalışmasını yürütüyoruz. Dolgu çalışması ilerlerken bir yandan mendirek öbür yandan rıhtım ile ilgili betonlama çalışmaları yapılacak. Proje iki üç noktada hızlanacak. Projenin ilerlemesinde yüzde 15 düzeylerinde görünüyoruz ancak iki ay sonra çalışma suratı artacak. Yaklaşık 18 ay içerisinde buradaki çalışmanın bitmesini bekliyoruz.”