İki ülke Türkiye için devrede! Suudi Arabistan’dan 5, Katar’dan 10 milyar dolar geliyor

Katar‘ın Türkiye’ye 10 milyar dolara ulaşabilecek yeni kaynak girişi sağlaması için görüşmelerde son etaba gelinirken,...

İki ülke Türkiye için devrede! Suudi Arabistan’dan 5, Katar’dan 10 milyar dolar geliyor

Katar‘ın Türkiye’ye 10 milyar dolara ulaşabilecek yeni kaynak girişi sağlaması için görüşmelerde son etaba gelinirken, kaynağın 3 milyar dolara kadarlık kısmının bu yıl gelmesi bekleniyor.

BAKANLIKTAN RASTGELE BİR YORUM GELMEDİ

Reuters’a bilgi veren üst seviye bir yetkili hususun “liderler seviyesinde yapılan ziyarette ele alındığını” söylerken bir diğer yetkili ise yıl bitmeden 2-3 milyar dolar kısmının eurobond halinde olabileceğini söyledi. Üç kişinin doğruladığı haber için Katar ve Hazine ve Maliye Bakanlığı bir yorum yapmadı.

EKONOMİK İLGİLERİN ARTIRILACAĞI İLETİSİ VERİLMİŞTİ

Ekonomi idaresi içeride regülasyonlarla döviz arz ve talebini istikrarda tutacak bir kur siyaseti izliyor. Batı sermayesinin ise mevcut tercihlerle yatırımlarını azaltması nedeniyle ise Erdoğan’ın “dost” diye tabir ettiği ülkelerden dış kaynak sağlayarak kur başta olmak üzere ekonomi siyasetlerini destekliyor. Bu kapsamda Katar ile Türkiye ekonomik ve diplomatik bağ, komşuları tarafından Katar’a yönelik ekonomik ilgilerin kesmesi ile birlikte sürat kazanmıştı. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır 2017 ortasından 2021 başına kadar Katar’la olan diplomatik, ticaret ve ulaştırma alakalarını kesmişti. Türkiye ile Katar bu devirde ekonomik münasebetlerini artırmış, TCMB Katar Merkez Bankası ile evvel 5 sonra 15 milyar dolara genişletilen swap muahedesi imzalamıştı. Katar bu periyotta Borsa İstanbul ve Avrasya tünelinde de pay almış, ülkeler önderler düzeyinde ekonomik bağların daha da artırılacağını söylemişlerdi.

“8-10 MİLYAR DOLAR ORTASINDA DEĞİŞEBİLİR”

Reuters’a bilgi veren üst seviye yetkili, “Katar’dan Türkiye’ye yeni bir kaynak sağlanmasına dair görüşmelerin son basamağına gelindi. En az 8 milyar dolarlık bir fiyat öngörülüyor. Toplam 8-10 milyar dolar ortasında sayı değişebilir” dedi ve ekledi; “Neticede 2-3 milyar doları yıl sonuna kadar, kalanı ise gelecek yıl olmak üzere kaynak temin edilecek. Burada (toplam kaynağın içinde kimi kısımlar) swap ya da eurobond olabilir. Birkaç usul üzerinde duruluyor. Karşılıklı mutabakat sağlandı. Önderler seviyesinde yapılan ziyaretlerde de bu mevzu ele alındı.”

ERDOĞAN KATAR’A GİTMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2022’de 11 milyar dolar borçlanma öngörmüş ve bunun 9 milyar dolarını tamamlamıştı. Münasebetiyle Hazine yıl bitmeden 2 milyar dolar daha ihraç gerçekleştirebilir. Önümüzdeki yıl memleketler arası piyasadan borçlanma maksadı ise 10 milyar dolar olan Hazine kimi yıllarda önfinansman için borçlanmasını öne de çekebiliyor. Cumhurbakanı Tayyip Erdoğan son olarak Dünya Kupası’nın açılışı için bu hafta sonunda Katar’a gitmişti. Husus hakkında bilgi sahibi bir öbür yetkili ise Katar ile Türkiye ortasında ekonomik ilgilerin artmaya devam ettiğine dikkat çekerek, “Hazine’nin bu yıl borçlanmasında 2 milyar dolarlık bir kısım kaldı. Birinci etapta Katar’ın tahvil piyasasına ihracına 2-3 milyar dolar iştiraki tekniği görüşmeleri olumlu ilerliyor. Daha sonra da önümüzdeki yılın birinci aylarında devam edecek.”

SUUDİ ARABİSTAN, ÇİN, BAE, RUSYA, KATAR, KORE

Suudi Arabistan da bu hafta Türkiye’ye 5 milyar dolar mevduat yapılması için müzakerelerde kesin etabında olduklarını açıkladı. TCMB’nin Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile 15 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri ile yaklaşık 5 milyar dolar ve Güney Kore ile de 2 milyar dolar olmak üzere toplam 28 milyar dolar karşılığı swap mutabakatı bulunuyor. Bankacıların hesaplamalarına nazaran swapların 23-24 milyar doları halihazırda rezervlerde bulunuyor. Suudi Arabistan ile bugüne kadar swap ya da depo/mevduat bağlantısı ise bulunmuyordu. Katar’ın swap muahedesi ise birebir meblağ ile birkaç ay evvel yenilenmişti.