İstanbul’da her yol denize çıkacak! Yüzde 50 indirim başlıyor

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ulaşımda deniz hissesini artırmak için yeni deniz yolu...

İstanbul’da her yol denize çıkacak! Yüzde 50 indirim başlıyor

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ulaşımda deniz hissesini artırmak için yeni deniz yolu çizgilerini hizmete alıyor. Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç’e kıyıya paralel7 yeni çizgi 1 Kasım itibariyle yolcularını bekliyor. Geçtiğimiz eylül ayında yapılan UKOME toplantısında alınan kararla hizmete giren yeni sınırlar şöyle;

-Kadıköy-Kasımpaşa-Fener-Sütlüce-Eyüp

-Beşiktaş-Kabataş-Karaköy-Kasımpaşa-Sütlüce-Eyüp

-Maltepe-Büyükada-Heybeliada-Burgazada-Kınalıada

-Çengelköy-Kabataş

-Bostancı-Caddebostan-Moda-Kadıköy-Kabataş
-Avcılar-Bakırköy-Kadıköy
-Avcılar-Bostancı

KADIKÖY-EYÜP 50 DAKİKA

Kadıköy – Kasımpaşa – Fener – Sütlüce – Eyüp ortasında hizmet verecek çizgisinin sefer mühleti 50 dakika olarak öngörülüyor. Saat başı olacak biçimde, günde 24 sefer yapılması planlanan hatta kışın 400, yazın en az 550 kişi kapasiteli yolcu motoru kullanılacak. Beşiktaş – Kabataş – Karaköy – Kasımpaşa – Sütlüce – Eyüp Sınırında ise günlük 12 sefer yapılması planlanıyor. Yolcu motorlarıyla hizmet verilecek bu çizginin sefer mühleti ise 50 dakika olacak.

MALTEPE’DEN ADALARA SEFERLER

Maltepe – Büyükada – Heybeliada – Burgazada – Kınalıada çizgisi sefer mühleti ise 65 dakika olacak. Hatta günlük 24 sefer yapılması planlanıyor. Kış yolcu kapasitesi en az 400, yaz yolcu kapasitesi en az 550 kişi olan yolcu motoru kullanılması planlanıyor. Sefer müddeti 20 dakika olarak öngörülen Çengelköy – Kabataş Çizgisinde ise günlük 24 sefer yapılması planlanıyor. Bu hatta kış yolcu kapasitesi en az 220 kişi, yaz yolcu kapasitesi en az 330 kişi olan yolcu motoru kullanılacak.

İki kıta ortasında hizmet verecek Bostancı – Moda – Kadıköy – Kabataş Çizgisinin sefer mühleti 70 dakika olacak. Hatta günlük 10 sefer yapılması planlanıyor. Bu hatta kış yolcu kapasitesi en az 220 kişi, yaz yolcu kapasitesi en az 330 kişi olan yolcu motoru kullanılması planlanıyor.

AVCILAR-BAKIRKÖY-KADIKÖY DENİZ OTOBÜSÜ

Sefer mühleti 50 dakika olarak öngörülen Avcılar – Bakırköy – Kadıköy Sınırı günlük 24 sefer yapılması planlanıyor. Bu hatta kış ve yaz yolcu kapasitesi en az 350 kişi olan deniz otobüsü ile hizmet verilecek. Avcılar ve Bostancı ortasını 45 dakikaya indirecek Avcılar Bostancı çizgisinde ise günlük 20 sefer yapılması planlanıyor. Bu hatta kış ve yaz yolcu kapasitesi en az 350 kişi olan deniz otobüsü kullanılacak.

ÜCRET TARİFESİ

1 Kasım’da hizmet vermeye başlayacak deniz sınırlarının fiyat tarifesi ise şöyle olacak:

2,80 millik Çengelköy – Kabataş Sınırı 9,47 lira,

5,10 millik Beşiktaş – Eyüp Sınırı 11,50 lira,

6,07 millik Kadıköy – Eyüp Çizgisi 11,50 lira,

14,40 millik Avcılar – Kadıköy Sınırı 28,74 lira,

17,51 millik Avcılar – Bostancı 31,85 lira,

7,60 millik Maltepe – Adalar Sınırı 21,90 lira,

8 millik Bostancı – Kabataş Sınırı ise 11,50 lira.

AŞİYAN’A 2 HAT

İBB, 28 Ekimde açılışı yapılan Rumeli Hisarüstü – Aşiyan Fünikülerineentegre olacak 2 sınırı da hizmete aldı. “Aşiyan-Anadolu Hisarı-Küçüksu” ve “Üsküdar-Aşiyan” deniz yolu çizgileri 28 Ekim itibariyle yolcularını ağırlamaya başladı. Hizmete giren iki yeni çizgi sayesinde, Anadolu Hisarı, Küçüksu ve Üsküdar bölgesinin, Büyükdere Caddesi’ne erişimi değerli ölçüde kolaylaşacak. Aşiyan-Anadolu Hisarı-Küçüksu ring sınırında günde 36 sefer yapılacak ve toplam sefer müddeti 15 dakika olacak. Aşiyan-Üsküdar çizgisinde ise günlük 44 sefer yapılacak ve sefer müddeti 25 dakika olacak. Ayrıyeten 1 Kasım’dan itibaren deniz çizgilerine ya da deniz çizgilerinden yapılan tüm aktarmalar yüzde 50 indirimi olacak.