Dokumacılık dalında ‘yaşam döngüsü’ne katkı sağlayacak danışmanlık

UTİB’in dokumacılık kesiminde üretim materyallerinin etrafa olumsuz tesirlerinin taban seviyeye indirilmesini sağlamak hedefiyle başlattığı ‘Yaşam...

Dokumacılık dalında ‘yaşam döngüsü’ne katkı sağlayacak danışmanlık

tekstil sektorunde yasam dongusu ne katki saglayacak danismanlik 1671968966 970

UTİB’in dokumacılık kesiminde üretim materyallerinin etrafa olumsuz tesirlerinin taban seviyeye indirilmesini sağlamak hedefiyle başlattığı ‘Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi Danışmanlığı’ tamamlandı.

BURSA (İGFA) – Uludağ Dokuma İhracatçıları Birliği (UTİB) öncülüğünde, Ticaret Bakanlığı takviyesiyle yürütülen ve dokumacılık bölümünde pak üretimi hedefleyen Ekolojik Dokumalar Ur-Ge Projesi dahilindeki küme firmalarına büyük katkılar sağlayacak ‘Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi Danışmanlığı’ sürecinde sona gelindi.

UTİB bünyesindeki 12 iştirakçi firma ile 18 Temmuz-19 Aralık 2022 tarihleri ortasında gerçekleştirilen Hayat Döngüsü Değerlendirmesi Danışmanlığı için çevrimiçi ve fiziki gerçekleştirilen toplantılarda, proje yürütücüsü Danışmanları Ali Rüzgar ve Orhan Atacan eğitim vererek firmaların sürdürülebilirlik yolunda gelecek vizyonları için danışmanlık sağladı. Küme firmalarının katıldığı projede, dokuma bölümünde sürdürülebilir yaklaşımlar ve firmaların çevreci üretim teknikleri geliştirmesi hedeflendi.

‘DAHA PAK BİR ÜRETİME ODAKLANACAKLAR’

Sürdürülebilirlik Danışmanı Ali Rüzgar, 5 ay süren proje kapsamında firmaların üretimde kullandıkları gereçlerinin etrafa tesirlerini denetim altına almak için hangi noktalara odaklanması gerektiği ve bu alandaki yatırımları nasıl şekillendireceklerine dair yol haritası çıkarıldığını lisana getirdi. Hayat Döngüsü Değerlendirmesi Danışmanlığı Projesi’nin, üretim basamaklarını bölme ve hudutlu hammaddeleri en faal halde kullanmayı gerektirdiğini kaydeden proje Danışmanı Dr. Hüdai Kara da “Bunların gerektiğinde sürdürülebilir kaynaklar ile değiştirilmesi de sağlanarak etrafa hassas üretim imkanları sunuluyor. Tüm bu süreçler; yeni eser geliştirmede güç, su ve kimyasal husus tüketiminin hesaplanarak pazarlamada bir araç olarak kullanılması fırsatı da doğuruyor. Firmalarımız, sürdürülebilirlik faaliyetlerine katkı sunacak ve epey yararlı geçen eğitimler sonucunda daha pak bir üretime odaklanacak” dedi.