Bu gece yarısından itibaren motorine 1,10 TL zam geliyor

Çarşamba günü OPEC ülkeleri toplantısında yüksek oranlı arz kesintisine gideceğine yönelik beklentiler ve Rusya -Ukrayna...

Bu gece yarısından itibaren motorine 1,10 TL zam geliyor

Çarşamba günü OPEC ülkeleri toplantısında yüksek oranlı arz kesintisine gideceğine yönelik beklentiler ve Rusya -Ukrayna Savaşı’nın şiddetini sürdürmesi üzere nedenlerle petrol fiyatları yine yükselmeye başladı.

BU GECE YARISINDAN İTİBAREN ARTIRIM GELİYOR

5 Ekim Çarşamba gününden itibaren geçerli olmak üzere; akaryakıt kümesinde 62 kuruş artırım yapılacağı açıklanırken motorin kümesine 1,10 TL artırım bekleniyor. İstanbul’da motorin litre fiyatı 23.10 lira olarak pahalanıyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş eser fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve özgürü nedeniyle şirketler ve kentlere nazaran küçük değişiklikler gösterebiliyor.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİMLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTI

EPDK’nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında hata duyurusunda bulunmasının akabinde, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.