Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Obezite Kampı 594 Danışanını Sağlığına Kavuşturdu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) obezite kampı, 3 yılda yaklaşık 594 danışanını, fazla kilolarından kurtararak, sıhhatine...

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Obezite Kampı 594 Danışanını Sağlığına Kavuşturdu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) obezite kampı, 3 yılda yaklaşık 594 danışanını, fazla kilolarından kurtararak, sıhhatine kavuşturdu.

Belediyeden yapılan açıklamaya nazaran, 2020 yılından beri farklı kilo kategorilerinde 20 obezite kampı düzenlendi.

Kampta, 594 danışanın hedeflediği kiloya ulaştı, yüzde 3 ila 5 ortasında değişen oranlar üzerinden toplamda bin 689 kilo kaybı sağlandı.

Ayrıca hastalıkla çaba kapsamında 30 bin bireye poliklinik ve saha hizmeti verildi.

Çağın sıhhat sorunları ortasında öne çıkan obezite hastalığı için profesyonel bir takımla danışanlarına hizmet veren Büyükşehir Belediyesi, kamp sürecinde alanında uzman tabip ve diyetisyen takım tarafından özgün tedavi sistemiyle hastaların gün içerisinde ateş, nabız, tansiyon ve kan şekerleri sistemli olarak takip ederek beslenme programları hazırlıyor.

Diyetisyenler, psikologlar, hemşireler ve spor koçları eşliğinde eğitimlerin verildiği kampta, danışanlar kampta verilen günlük programların dışına çıkmadan beslenme programına uygun idmanlar gerçekleştiriyor.

Eğitimler çerçevesinde üyeler, sağlıklı beslenmeyi öğrenerek, porsiyon denetimini, yemekleri gerçek pişirme tekniklerini, öğün sistemini ve sağlıklı besinleri ömürlerine dahil ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen GBB Sıhhat ve Engelli Yaşlı Hizmetleri Daire Lideri Dr. Serdar Tolay, 2023 yılı döneminin haziran ayında başlayacağını belirtti.

Obezite hastalarının hipertansiyon ve diyabet üzere hastalıklara yakalanmaması için kilo vermelerini hedeflediklerini tabir eden Tolay, “Yıl içinde birçok kampla farklı kilo kategorilerindeki danışanlarla bir ortaya geleceğiz. Kampta, obezite hastalarının hipertansiyon ve diyabet üzere hastalıklara yakalanmaması için kilo vermelerini hedefliyoruz. Bu doğrultuda hastalara özel program hazırlıyoruz. Özel diyet menüleri oluşturuyoruz ve fizikî aktiveler programlıyoruz. Hastalarımız gün içinde çeşitli seanslarla fizikî aktivelerini yapıyor. Kronik hastalıkları olan vatandaşlarımızın da hemşiremizce kan şekeri, tansiyon, nabız ve ateşi ölçülüyor, takipleri yapılıyor.” sözlerini kullandı.

Kaynak: AA / Sıhhat