İsmail Gülle, TİM Başkanı olarak son konuşmasını yaptı: Türkiye ekonomisinin hizmetkarı olmaya devam edeceğim

İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde 2021 yılının en fazla ihracat yapan birinci 10 firmaya mükafatları, Cumhurbaşkanı...

İsmail Gülle, TİM Başkanı olarak son konuşmasını yaptı: Türkiye ekonomisinin hizmetkarı olmaya devam edeceğim

İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde 2021 yılının en fazla ihracat yapan birinci 10 firmaya mükafatları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdim edildi. TİM 29. Olağan Genel Konseyi’nde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan Türkiye’nin Birinci 1000 İhracatçısı 2021 İtibar Kitabı’nın tanıtımı da gerçekleştirildi.

ARAŞTIRMANIN SONUÇLARI PAYLAŞILDI

Yapılan ‘Türkiye’nin Birinci 1000 İhracatçısı 2021’ araştırmasının sonuçları da kamuoyu ile paylaşıldı. Buna nazaran 2021 yılındaki toplam ihracat bir evvelki yıla nazaran yüzde 32,8 artış kaydederek 225 milyar 220 milyon dolar oldu. Birinci 1000’de yer alan şirketlerin 2021 yılındaki ihracatı bir evvelki yıla nazaran yüzde 33,2 artışla 123,3 milyar dolar olurken, toplam ihracattan aldıkları hisse ise yüzde 54,7 oldu.

2021 yılında birinci 1000’de 827 firma yer alırken 173 firma birinci kere 1000’in ortasına girmeyi başardı. Birinci 1000’in yüzde 80’i ise yerli firmalardan oluştu. Bu firmalar, birinci 1000 firmanın toplam ihracatının yüzde 63’ünü gerçekleştirdi. Birinci 1000 firmanın yüzde 57,7’si Marmara Bölgesi’nde yer aldı. 2021 yılında listede en fazla firması yer alan vilayet ise 429 firma ile İstanbul oldu.

ÖDÜLLER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TARAFINDAN VERİLDİ

Genel Şura ve ödül merasimine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Birinci 1000 İhracatçı firma temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, dernek ve ilgili paydaş kurumların liderleri, TİM Delegeleri, İhracatçı Birliklerinin İdare ve Kontrol Konseyi Üyeleri ve Delegeleri ile TİM Kurul Üyeleri katıldı.

Türkiye’de 2021 yılında en fazla ihracat yapan birinci 10 firmaya mükafatları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdim edildi. Geçen yıl en fazla ihracat gerçekleştirerek ödül alan birinci 10 şirket sırasıyla; Ford Otomotiv Sanayi, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Türkiye Petrol Rafinerileri, Kibar Dış Ticaret, Vestel Ticaret, Arçelik, Oyak-Renault Araba Fabrikaları, SOCAR Türkiye Petrol, HABAŞ Sınai ve Tıbbı Gazlar İstihsal Sanayisi, TGS Dış Ticaret oldu. Merasimde 27 bölümün en fazla ihracat yapan şampiyonlarının mükafatları Bakanlar ve TİM Lideri İsmail Gülle tarafından takdim edildi.

İSMAİL GÜLLE, TİM LİDERİ OLARAK SON KONUŞMASINI YAPTI

4 yıllık vazife müddeti boyunca misyon yapan İsmail Gülle, TİM Lideri olarak yaptığı son konuşmasında, “Bugün TİM Lideri olarak son sefer hitap ediyorum. Bundan ötürü hem sevinçliyim hem de hüzünlüyüm. Sevinçliyim zira çıtayı devraldığımız yerden çok daha üst çıkardık ve bu bayrağı o denli teslim ediyoruz. Vazifeye başladığımızda, ihracat ailesinin “hakimi değil hadimi olmaya” geldiğimizi tabir etmiştik. Çalışma arkadaşlarımla bir arada vakit, yer ve imkanları zorlayan çok kıymetli işlere imza attık. 4 yıllık kısa bir müddette 8 yıllık icraat yaptık. TİM’de “en”lerin ve “ilk”lerin devrinde, 100’ü aşkın yeniliği hayata geçirdik. Cumhuriyetin 100. yılına çok az kala, Cumhurbaşkanımızın yürüdüğü yolda yorulmayan yoldaşı olduk. Bizler için temel olan, Türkiye’de üretimin ve ihracatın artmasına hizmet etmek, bu sayede ülkemizin daha güçlü bir iktisada sahip olması için çalışmaktır. Başkanlığım öncesinde de hayatımın şiarı buydu, vazife süremde de tek maksadım bu oldu. TİM Başkanlığı misyonum bitse de bundan sonra da Türkiye iktisadının ve ihracatının hizmetkarı olmaya devam edeceğim. Makamlar gelip geçicidir. Temel olan güçlü ve müreffeh Türkiye’dir” dedi.

“BİR DEVRİ DAİMA BİRLİKTE İNŞA ETTİK”

2021 İhracatın Şampiyonları Ödül Merasimi ve TİM 29.Olağan Genel Konseyi’nde veda konuşması yapan TİM Lideri İsmail Gülle, 4 yıllık misyon devrinde tarihi bir sürece tekabül ettiklerini, ticaret savaşlarına, pandemiye ve sıcak çatışmalara şahitlik ettiklerine dikkat çekti. TİM Lideri İsmail Gülle, “Tüm bunlara karşın, Türkiye’nin ihracatta atılım yaptığı bir devri daima birlikte inşa ettik. Türkiye ihracatla yükselecek dedik. Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’yi hedefledik. Hamd olsun, böylesi şiddetli bir devirde dahi, hükümetimizin aldığı tesirli tedbirlerin yanında adeta ulusal bir misyon şuuruyla hareket eden biz ihracatçılar, krizi bir fırsata çevirerek dünyada emsal gösterilen bir muvaffakiyete imza attık. Global ticaretten aldığımız hissesi yüzde 1’in üzerine taşıdık. Son 21 ayın 19’unda ihracat rekorları kırdık. Tüm bu muvaffakiyetlerde, kuşkusuz, hükümetimiz ile yaptığımız ağır iş birliği belirleyici oldu” diye konuştu.

“AİLEMİZE YAKLAŞIK 40 BİN YENİ İHRACATÇI FİRMA KATTIK”

Pandemi süreci de dahil olmak üzere, ihracatçıların karşılaştığı meselelere süratli ve tesirli tahliller ürettiklerini ve ihracat ailesine ismine ilettikleri 223 sorunun hükümet tarafından hızla tahlile kavuşturulduğunu söyleyen Gülle, “Bizler, bu zorlukların üstesinden gelmenin fakat güçlü bir vizyon ile, birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek mümkün olacağına inandık. Bu emelle istişareyi, diyaloğu ve güçlü bağlantısı yaptığımız işin merkezine aldık. İhracatçıları büyük bir aile olarak gördük, tüm ihracatçılara ve ihracatçı adaylarına meclisimizin kapısını sonuna kadar açtık. Bu seferberlikte ailemize yaklaşık 40 bin yeni ihracatçı firma kattık. Bilhassa bayanlarımızın ve gençlerimizin ağır iştiraki bizler için büyük bir gurur vesilesi oldu. Gelen hiçbir telefonu yanıtsız bırakmadık. Dallarımızdan ve vilayetlerimizden gelen tüm davetlere icabet ettik, ülkemizi karış karış dolaştık. Her yere yetişmek için uğraş sarf ettik. Zira bu yola çıkarken bunun kelamını vermiştik. Biz de bu kutlu göreve başlarken ailemizle vedalaştık. Ailemiz, Türkiye İhracatçılar Meclisi çatısı altındaki ihracatçılar oldu. Onlar için çalışırken varlığımızı ihracata adadık” diye konuştu.

“2021 YILINDA BİRİNCİ 1000 FİRMAMIZIN İHRACATI, 123 MİLYAR DOLARI AŞTI”

Geçen dört senede, ihracatın Türkiye’nin ana iktisadi faaliyeti haline geldiğini ve Türkiye’nin büyümesinin artık ihracat öncülüğünde gerçekleştiğini belirten Gülle, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hem 2021 yılında, hem de bu yılın birinci çeyreğinde, büyümenin yarısı ihracatla geldi. İhracatımızın lokomotifi de toplam ihracatımızın yüzde 55’ini gerçekleştiren birinci 1000 ihracatçımız oldu. 2021 yılında birinci 1000 firmamızın ihracatı, yüzde 33 artışla 123 milyar doları aştı. Geçen sene listede olmayan 173 firmamız, bu sene birinci 1000 ortasına girmeyi başardı. Bu yıl tam 15 firmamızın ihracatı 1 milyar doları aştı. Listede yer alan firmalarımızın yüzde 80’i, yüzde 100 yerli firmalardan oluşuyor. Ayrıyeten birinci 1000 ihracatçımız ortasında 52 farklı vilayetten firmamız bulunuyor. 7 bölgemizin tamamının temsil edildiği, tüm Türkiye’ye yayılmış bu tablo, ihracatımızın geleceği ismine bizleri heyecanlandırıyor. Yaptıkları işlerle bu muvaffakiyetleri mümkün kılan, her gün birinci günkü heyecanla, büyük bir aşkla, pandemiye karşın, gece-gündüz demeden, uzak-yakın demeden, 6 kıtada ayak basmadık tek bir ülke, tek bir bölge bırakmadan bayrağımızı gururla dalgalandıran ihracat ailemizin her bir ferdini ve bugün mükafatlarını takdim edeceğimiz şampiyonlarımızı, can-ı gönülden tebrik ediyorum. İhracat ailemizin tüm sıkıntılarıyla ilgilenen Bakanlarımıza farklı başka teşekkür ediyorum. Ortaya koyduğu vizyon ve irade ile üretim ve ihracatı ekonomi modelimizin merkezine yerleştiren, Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum”.

TİM Lideri olarak son sefer hitap ettiğini ve bundan ötürü hem sevinçli hem de hüzünlü olduğunu belirten TİM Lideri İsmail Gülle, “Cumhuriyetin 100. yılına çok az kala, Cumhurbaşkanımızın yürüdüğü yolda yorulmayan yoldaşı olduk. Hükümetimiz ve Bakanlarımızla ahenk içinde çalıştık ne sevgide eksik kaldık ne de hürmette kusur ettik. Bizler için temel olan, Türkiye’de üretimin ve ihracatın artmasına hizmet etmek, bu sayede ülkemizin daha güçlü bir iktisada sahip olması için çalışmaktır. Başkanlığım öncesinde de hayatımın şiarı buydu, vazife süremde de tek gayem bu oldu. TİM Başkanlığı vazifem bitse de Türkiye iktisadının ve ihracatının hizmetkarı olmaya devam edeceğim” sözlerini kullandı.

“BUGÜN “BİZ İSMAİL BAŞKAN’A ULAŞAMADIK” DİYECEK İHRACATÇI YOKTUR”

Makamların gelip süreksiz olduğunu, temel olanın güçlü ve müreffeh Türkiye olduğunu vurgulayan TİM Lideri İsmail Gülle, “Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun dediği üzere “Bir saniyesine bile hükmedemediğimiz, hakimi olamadığımız bu dünya için fırıldaklık yapmadan” doğruca, dürüstçe vazifemi yerine getirmeye uğraş ettim. Bu makama bu türlü geldim, bundan sonra da bu türlü devam edeceğim. Çok şükür bugün “Biz İsmail Başkan’a ulaşamadık” diyecek hiçbir ihracatçı yoktur. Geride kalan dört yılın akabinde, gök kubbede güzel bir seda bırakabilmişsem benim için kafidir. İstemeden kırdığımız, üzdüğümüz, yetişemediğimiz kardeşlerimiz varsa, onlardan da haklarını helal etmelerini rica ediyorum” dedi.

“MUSTAFA GÜLTEPE’Yİ TEK ADAY OLARAK BELİRLEDİK”

Bugün vardıkları noktanın ve muvaffakiyetlerinin ortada olduğunu tabir eden Gülle, “Bu başarıyı biz daima bir arada sağladık. Tüm bunları ülkemiz, bayrağımız, milletimiz için yaptık. Bizler toplumda parmakla gösteriliyorsak yalnızca ihracat artışından değil, her işimizi doğruluktan ayrılmadan yaptığımız içindir” diye konuştu.

TİM Lideri İsmail Gülle, gerçekleştirilecek olan TİM Başkanlık seçiminin ihracat ve Türkiye açısından hayırlara vesile olmasını dileyerek konuşmasını şöyle tamamladı: “Bizden sonrasını da planladık, istişare ile bu vazifeye layık arkadaşlarımız ortasından Mustafa Gültepe’yi tek aday olarak belirledik. İnanıyorum ki adaletli, karakterli, yanlışsız, verdiği kelamların gerisinde duran bir idare sergileyecektir. Bu misyona seçilmeden evvel, vazifedeyken ve bugün yanımda olan, bu uzun yürüyüşte sevgisini sadakatini eksik etmeyen arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Her vakit söyledim, yeniden söylüyorum bu büyük aileyi temsil etmekten gurur duyuyorum. Çaba bizden, takdir ihracat ailemizden, tevfik Allah’tandır.”

İLK 1000 İHRACATÇININ KATKISI 123 MİLYAR DOLAR OLDU

29. TİM Olağan Genel Konseyi’nde “Türkiye’nin Birinci 1000 İhracatçısı 2021” araştırmasının sonuçları da açıklandı. TİM tarafından gerçekleştirilen araştırma, ihracatın en büyük kuruluşlarının yıllık performanslarının gözlemlenmesine ve birçok ayrıntılı tahlil yapılmasına imkan sağlayarak ihracatçı firmalara yol gösterirken, ihracatın gelişimi için yapılan çalışmaların sonuçlarını da gözler önüne seriyor. Araştırmaya nazaran, 2021 yılındaki toplam ihracat bir evvelki yıla nazaran %32,8 artış kaydederek 225 milyar 220 milyon dolar oldu. (2020 yılı 169 milyar 637 milyon $). Birinci 1000’de yer alan şirketlerin 2021 yılındaki toplam ihracatı bir evvelki yıla nazaran yüzde 33,2 artışla 123,3 milyar dolar oldu. (2020: 92 milyar 576 milyon $)

Bu şirketlerin toplam ihracattan aldıkları hisse yüzde 54,7 olurken, 1 milyar dolar ve üzeri ihracat yapan firma sayısı ise 15 oldu.

İLK 1000’İN YÜZDE 80’İ YERLİ FİRMA

Araştırmaya nazaran 2021 yılında birinci 1000’de 827 firma yer alırken bu yıl 173 firma birinci defa 1000’in ortasına girmeyi başardı. Yerli firmalar birinci 1000’in yüzde 80’nini oluşturdu. Bu firmalar, birinci 1000’in toplam ihracatının yüzde 63’ünü gerçekleştirdi. Ayrıyeten birinci 1000’in yüzde 66,5’i üretici-ihracatçı firmalardan oluştu. Birinci 1000 firmanın yüzde 57,7’si ise Marmara Bölgesi’nde yer aldı.

İlk 1000 İhracatçı Listesi’nde 52 vilayetten firmalar yer aldı. 2021 yılında listede en fazla firması yer alan vilayetler; İstanbul (429 şirket), İzmir’den (78 şirket), Gaziantep’ten (71 şirket), Kocaeli (65 şirket), Bursa (52 şirket) ve Ankara (46 şirket) oldu.

2021 YILINDA EN YÜKSEK İHRACAT YAPAN BİRİNCİ 10 FİRMA

 • Hizmet İhracatı Özel Mükafatı: TÜRK HAVA YOLLARI A.O.
 • Türkiye İhracat Şampiyonu: FORD OTOMOTİV SAN. A.Ş.
 • Türkiye İhracat 2.’si: TOYOTA OTOMOTİV SAN. TÜRKİYE A.Ş.
 • Türkiye İhracat 3’sü: TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş.
 • Türkiye İhracat 4’sü: KİBAR DIŞ TİCARET A.Ş.
 • Türkiye İhracat 5’si: VESTEL TİCARET A.Ş.
 • Türkiye İhracat 6.’sı: ARÇELİK A.Ş.
 • Türkiye İhracat 7.’si: OYAK-RENAULT ARABA FABRİKALARI A.Ş.
 • Türkiye İhracat 8.’si: SOCAR TÜRKİYE PETROL TİC. A.Ş.
 • Türkiye İhracat 9.’su: HABAŞ SINAİ VE TIBBİ GAZLAR İSTİHSAL SANAYİSİ A.Ş.
 • Türkiye İhracat 10.’su: TGS DIŞ TİC. A.Ş.

ÖDÜL ALAN 27 BÖLÜM ŞAMPİYONLARI

 • Hizmet Bölümü İhracat Şampiyonu: TÜRK HAVA YOLLARI A.O.
 • Otomotiv Sanayisi Bölümü İhracat Şampiyonu: FORD OTOMOTİV SAN. A.Ş.
 • Kimyevi Hususlar ve Mamulleri Bölümü İhracat Şampiyonu: TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş.
 • Çelik Kesimi İhracat Şampiyonu: HABAŞ SINAİ VE TIBBİ GAZLAR İSTİHSAL SANAYİSİ A.Ş.
 • Hazırgiyim ve Konfeksiyon Dalı İhracat Şampiyonu: TGS DIŞ TİC. A.Ş.
 • Elektrik ve Elektronik Dalı İhracat Şampiyonu: VESTEL TİCARET A.Ş.
 • Demir ve Demir Dışı Metaller Kesimi İhracat Şampiyonu: KİBAR DIŞ TİCARET A.Ş.
 • Tekstil ve Hammaddeleri Dalı İhracat Şampiyonu: AK-PA DOKUMA İHRACAT PAZARLAMA A.Ş.
 • Makine ve Aksamları Dalı İhracat Şampiyonu: TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAK. A.Ş.
 • Mobilya, Kağıt ve Orman Eserleri Dalı İhracat Şampiyonu: HAYAT KİMYA SANAYİ A.Ş.
 • Mücevher Dalı İhracat Şampiyonu: İSTANBUL ALTIN RAFİNERİSİ A.Ş.
 • İklimlendirme Sanayii Bölümü İhracat Şampiyonu: BOSCH TERMOTEKNİK ISITMA VE KLİMA SAN.VE TİC. A.Ş.
 • Madencilik Eserleri Dalı İhracat Şampiyonu: EKOM ECZACIBAŞI DIŞ TİC. A.Ş.
 • Çimento Cam Seramik ve Toprak Eserleri Dalı İhracat Şampiyonu: EKOM ECZACIBAŞI DIŞ TİC. A.Ş.
 • Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller Bölümü İhracat Şampiyonu: KLC BESİN ESERLERİ İTH. İHR. VE TİC. A.Ş.
 • Savunma ve Havacılık Sanayii Kesimi İhracat Şampiyonu: BAYKAR
 • Halı Bölümü İhracat Şampiyonu: ERDEMOĞLU DIŞ TİC. A.Ş.
 • Yaş Meyve ve Zerzevat Kesimi İhracat Şampiyonu: UÇAK KARDEŞLER BESİN SER. ULUS. NAKL. PL. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
 • Fındık ve Mamulleri Dalı İhracat Şampiyonu: FERRERO FINDIK İTHALAT İHRACAT VE TİCARET A.Ş.
 • Meyve Zerzevat Mamulleri Kesimi İhracat Şampiyonu: GÖKNUR BESİN HUSUSLARI GÜÇ İM. İTH. İHR. TİC. VE SAN. A.Ş.
 • Deri ve Deri Mamulleri Kesimi İhracat Şampiyonu: FLO MAĞAZACILIK VE PAZARLAMA A.Ş.
 • Gemi, Yat ve Hizmetleri Dalı İhracat Şampiyonu: TERSAN TERSANECİLİK SAN. VE TİC. A.Ş.
 • Kuru Meyve ve Mamulleri Bölümü İhracat Şampiyonu: AYDIN KURUYEMİŞ SANAYİ VE TİC. A.Ş.
 • Tütün Bölümü İhracat Şampiyonu: JTI TÜTÜN ESERLERİ SANAYİ A.Ş.
 • Zeytin ve Zeytinyağı Dalı İhracat Şampiyonu: VERDE YAĞ BESİN UNSURLARI SAN. VE TİC. A.Ş.
 • Süs Bitkileri ve Mamulleri Bölümü İhracat Şampiyonu: ÇİÇEKÇİLER BİRLİĞİ DIŞ TİC. A.Ş.
 • Diğer Sanayi Eserleri Dalı İhracat Şampiyonu: POLİN DIŞ TİCARET A.Ş.
Demirören Haber Ajansı / İktisat