3600 ek göstergede son viraj! Milyonlarca çalışan gözünü yarınki toplantıya çevirdi

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin merakla beklediği 3600 ek göstergeyle ilgili geri sayım başladı. Bu...

3600 ek göstergede son viraj! Milyonlarca çalışan gözünü yarınki toplantıya çevirdi

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin merakla beklediği 3600 ek göstergeyle ilgili geri sayım başladı. Bu kapsamda 10 Mayıs’ta gerçekleşecek üçüncü ve son toplantının akabinde düzenlemeye en son hali verilecek.

TASLAKLARIN KAMUOYU İLE PAYLAŞILMASI BEKLENİYOR

Kamuda yapılacak kapsamlı düzenleme için birden fazla taslak çalışma yapıldı. Toplantının akabinde Mayıs ayı içerisinde 3600 ek gösterge için taslak metinlerin kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

ÖĞRETMEN, POLİS, DİN VAZİFELİLERİNİN EK GÖSTERGESİ 3600’E ÇIKARILACAK

3600 ek göstergedeki yeni düzenlemeyle öğretmenlerinden yanında polis, hemşire ve din vazifelileri de bu hakka sahip olacak. Öteki hangi kümelerin kapsama dahil edileceği önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. Düzenleme ait bugüne kadar iki toplantı gerçekleştirildi.

SON TOPLANTI SONRASI NE OLACAK?

10 Mayıs’taki son toplantının akabinde taslak, teklif haline getirilerek Meclis’e sevk edilecek. Bu yasama devrinde düzenlemenin yasalaşması bekleniyor. Kamu çalışanları için ek göstergenin yükselmesi üç farklı ödeme cinsini etkileyecek. 3600 ek gösterge alacak memurların maaşları, emekli aylıkları ile emekli olurken aldıkları ikramiyelerde artış olacak.

2022’DE YASALAŞMASI BEKLENİYOR

Emekli ikramiyesi ve maaşları için büyük değer arz eden bu düzenlemenin 2022 yılı içerisinde yasalaşması bekleniyor. Öte yandan ek göstergesinin 3600’e yükselmesinin emeklilik, ikramiye, maaşa yansımasının yaklaşık 25 milyar lira civarında olması hesaplanıyor.

EMEKLİ AYLIĞI YÜZDE 25 ARTACAK

Ek göstergenin 2200’den 3600’e yükselmesi durumunda ikramiye, emekli aylıkları yaklaşık yüzde 25 artacak. Ek gösterge düzenlemesi ile 6 bin lira emekli aylığı olan öğretmenin geliri yaklaşık 1.500 lira, 200 bin lira olan emekli ikramiyesi de 500 bin lira artacak.

Ek göstergesinin 3600’e yükselmesinin emeklilik, ikramiye, maaşa yansımasının yaklaşık 25 milyar lira civarında olması hesaplanıyor.