İran’dan Türkiye’nin terör örgütü YPG/PKK’ya yönelik olası sınır ötesi askeri operasyonuna dair açıklama

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Türkiye’nin YPG/PKK terör örgütüne yönelik Suriye’de muhtemel bir askeri...

İran’dan Türkiye’nin terör örgütü YPG/PKK’ya yönelik olası sınır ötesi askeri operasyonuna dair açıklama

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Türkiye’nin YPG/PKK terör örgütüne yönelik Suriye’de muhtemel bir askeri operasyonuna dair katıldığı bir basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

İRAN: TÜRK ORDUSUNUN OPERASYONLARINA KARŞIYIZ

Hatibzade, basın toplantısının soru-cevap kısmında, “Suriye’de muhtemel bir Türk askeri operasyonuna” ait bir soruya verdiği karşılıkta, ” İran, ortalarındaki uyuşmazlıkları çözmek için başka ülkelerin topraklarında rastgele bir askeri harekata ve güç kullanımına karşı çıkıyor.” tabirlerini kullandı.

“OLASI BİR OPERASYON TANSİYONU ARTIRACAK”

Bu türlü bir harekatın, Suriye’nin “toprak bütünlüğünün ve ulusal egemenliğinin ihlali olacağını” savunan Hatibzade, mümkün bir Türk askeri harekatının durumu “daha karmaşık hale getireceğini ve tansiyonu artıracağını” sav etti.

İRAN MÜLTECİ MİLİSLER ÜZERİNEN ESED REJİMİNİ DESTEKLİYOR

İran, Suriye topraklarında Afgan mülteciler ve Pakistan vatandaşı milislerden oluşturduğu silahlı kümeleri kullanarak Esed rejimini destekliyor. Tahran idaresi, İran İhtilal Muhafızları kumandanları ve onlara bağlı kimi ögeleri da tekrar Suriye topraklarında faal halde kullanıyor.

AA / Haydar Şahin – Dünya