RTÜK, Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddialarını yayınlayan 4 kanala para cezası kesti

Rtük, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun TÜRGEV ve Ensar üzerinden Amerika’ya para aktarılması ile ilgili...

RTÜK, Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddialarını yayınlayan 4 kanala para cezası kesti

Rtük, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun TÜRGEV ve Ensar üzerinden Amerika’ya para aktarılması ile ilgili açıklamasını “eş zamanlı” yayınlayan” KRT TV, Tele 1, Halk TV ve Flash TV’ye reklam gelirlerinin yüzde 3’ü oranında para cezası kesti. Karar, oyçokluğu ile alındı.

“MUHALEFET ÖNDERİNİN TEZLERİNİ YAYINLAMAK NE VAKİT HATA OLDU?”

RTÜK ÜYESİ DE REAKSİYON GÖSTERDİ

Radyo ve Televizyon Üst Şurası Üyesi İlhan Taşçı ise Twitter’dan yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı: ” Rtük, Sayın Kılıçdaroğlu’nun ülkeyi sarsacak, manşet haber niteliğindeki açıklamaları ve ifşa ettiği dokümanları yayınlayan Tele1 KRT, Flash ve Halk TV’ye oyçokluğuyla tavandan %3 para cezası verdi. Karar, basın özgürlüğüne, haber alma hakkına ve demokrasiye vurulan bir darbedir!

“MECLİS TV’NİN DE FİŞİ ÇEKİLEBİLİR”

Rtük yayıncılara “Kılıçdaroğlu’nun elinde evrak de olsa, söyledikleri gerçek da olsa yayınlarsanız ceza keserim, sansürlerim” gözdağını veriyor. Bu bakışla, partilerin canlı verilen küme toplantıları sansürlenir, muhalefetin sesi duyulmasın diye Meclis TV’nin fişi de çekilebilir.

“BU NEYİN TELAŞI?”

Türgev ve Ensar’ın şikayet dilekçelerine verilen sayı numaranın mürekkebi kurumadan RTÜK Lideri Ebubekir Şahin özel talimatla akşam rapor hazırlattı. Yüzlerce şikayet dilekçesi aylardır hatta yıllardır sürece bile alınmazken artık bu neyin telaşı, kimlere yaranma arayışı!!!”