İklim amaçlarına ulaşmak için yeşil finansmanı seferber etmek çok değerli

Küresel finans ve muhasebe meslek kuruluşu ACCA COP27’de uyardı: İklim amaçlarına ulaşmak için yeşil finansmanı...

İklim amaçlarına ulaşmak için yeşil finansmanı seferber etmek çok değerli

Küresel finans ve muhasebe meslek kuruluşu ACCA COP27’de uyardı:

İklim amaçlarına ulaşmak için yeşil finansmanı seferber etmek çok önemli!

Küresel finans ve muhasebe meslek kuruluşu ACCA, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Kontratı 27’nci Taraflar Konferansı’na (COP27) katıldı. ACCA Avrupa, Avrasya, Ortadoğu ve Amerika Kamu Alakaları Bölge Lideri Vikas Aggrawal, COP27’de yaptığı konuşmada, “İklim amaçlarına ulaşmak için etraf muhafaza ve yeşil finansmanı seferber etmek çok önemlidir” dedi.

COP27 İklim Doruğu için değerlendirmelerde bulunan ACCA Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Bölge Lideri Filiz Demiröz, “ACCA’nın COP27 sonrası devirde hem finans ve muhasebe meslek mensuplarını hem de siyaset geliştirme düzeneklerini desteklemede büyük rol oynayacağına inanıyorum” dedi.

Dünyanın 178 ülkesinde 241 binden fazla üyesi ve 542 binden fazla adayı bulunan global bir finans ve muhasebe meslek kuruluşu olan ACCA,Mısır’da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Kontratı 27’nci Taraflar Konferansı’na (COP27) katıldı. İklim değişikliğiyle uğraş alanında dünyadaki en kapsamlı tepe olan COP27’de,

Türkiye Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı İklim Değişikliği Başkanlığı ve Entegre Raporlama Derneği (ERTA) tarafından düzenlenen “Ekosistem Raporlamasında Global Standartların Yine İnşası” bahisli panelde de konuşan ACCA Avrupa, Avrasya, Ortadoğu ve Amerika Kamu Bağları Bölge Lideri Vikas Aggrawal, şu görüşleri diye getirdi:

“ACCA uzun müddettir, finans ve muhasebe mesleğinin sürdürülebilir işin merkezinde bulunduğuna inanıyor. Finans ve muhasebe meslek mensupları, iktisatların esnek, etik ve kapsayıcı olmasına imkan sağlıyor. ACCA ayrıyeten, rastgele bir meslek üzere, toplumdan gelen yeni beklentileri karşılamak ve kamu pahası sunmak için ahenk sağlamamız ve gelişmemiz gerektiğinin de farkında. ACCA, Entegre Raporlama konusundaki çalışmaları aracılığıyla, sürdürülebilir bir ekosisteme adil bir geçişi destekleyecek global bir dizi sürdürülebilirlik standardının geliştirilmesine katkıda bulunmuştur.”

İklim maksatlarına ulaşmak için etraf muhafaza ve yeşil finansmanı seferber etmenin çok değerli olduğunu vurgulayan Vikas Aggrawal, bu finansmana erişmek için hükümetlerin ve işletmelerin global yatırım topluluğuyla irtibat kurma biçimlerini geliştirmelerine gereksinim olduğunu da hatırlatarak şunları söyledi: “Uluslararası kabul görmüş sürdürülebilirlik raporlama standartlarının uygulanması, büyük ve küçük işletmeleri sürdürülebilirlik amaçlarına ulaşmak için fonlara erişimde destekleyecektir. Finans ve muhasebe meslek mensupları, yatırımcılara ve düzenleyici kurumlara entegre iş kıymeti yaratma ve iletmede vazgeçilmez olacaklardır.”

COP27’yi kıymetlendiren ACCA Sürdürülebilirlik Lideri Emmeline Skelton, ACCA’in “Şirketlerin IFRS S2 – İklim ile Bağlantılı Açıklamalar Standardını Uygulamaya Hazırlık Durumları” isimli son araştırmasına atıfta bulunarak, “Araştırma global kuruluşların çevresel faktörlere daha fazla kıymet verdiklerini ve net sıfır amaçlarına ulaşmak için iş uygulamalarında kıymetli değişiklikler beklediklerini ortaya koydu. Fakat tıpkı vakitte kuruluşların maharet ve uzmanlıktan mahrum olduklarını da gösterdi” dedi.

COP27’yi pahalandıran ACCA Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Bölge Lideri Filiz Demiröz ise “Türkiye, hem yeni kurumsal raporlama hem de milletlerarası sürdürülebilirlik standartlarını uyarlamak ve mevzuatları gerçek biçimde şekillendirmek için kamu kurumlarını ve iş etraflarını seferber etti. Bu seferberlik, COP27 sırasında, ülkemizin kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri tarafından da ortaya koyulmuştur. ACCA’nın COP27 sonrası devirde hem finans ve muhasebe meslek mensuplarını hem de siyaset geliştirme sistemlerini desteklemede büyük rol oynayacağına inanıyorum” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı