Hüseyin Baş: Gün birlik olma, birlikte olup yaraları sarma günü

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Lideri Hüseyin Baş Türkiye’yi yasa boğan sarsıntıların akabinde basın toplantısı...

Hüseyin Baş: Gün birlik olma, birlikte olup yaraları sarma günü

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Lideri Hüseyin Baş Türkiye’yi yasa boğan sarsıntıların akabinde basın toplantısı düzenledi.

“Ülke olarak tam bir afet durumuyla karşı karşıyayız. Ülkece seferberlik halindeyiz” diyen Hüseyin Baş, “Tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Umarız en az can kaybıyla bu yaraları süratlice saracağız ve ülke olarak toparlanmamıza çaba edeceğiz, bunu başaracağız diye umut ediyoruz. Bu tabi ülke olarak yaşadığımız birinci felaket değil, görünen o ki coğrafik şartlar da göz önüne alındığında son da olmayacak. Münasebetiyle bizim toplum olarak, ülke olarak artık biran önce öncelikle yetkililerin daha sonra bütün vatandaşlarımızın bu bahse hassaslığını önemli manada artırması gerekiyor. Beklenen bir büyük İstanbul sarsıntısından de bahsediyoruz. Tekrar nüfus yoğunluğunun yüzde 20’sini tahminen yüzde 30’unu etkileyecek bir durumdan bahsediyoruz. Bu sebeple biran evvel gerekli tedbirleri alarak gereken çalışmaları yapmamız lazım” tabirlerini kullandı.

“Teşkilat liderimiz ailesiyle birlikte göçük altında”

Bölgedeki BTP teşkilat mensuplarının durumu hakkında da bilgi veren Hüseyin Baş, “Gaziantep Nurdağı İlçe liderimize şimdi ulaşamadık. Kahramanmaraş teşkilat liderimizin ailesiyle birlikte göçük altında olduğu bilgisi bizlere ulaştı. Kendilerinden uygun haberler almayı umut ediyoruz” dedi.

“Almadığımız derslerin faturasını ödüyoruz”

“Depremde hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara da acil şifalar diliyoruz” diyen BTP başkanı şöyle devam etti, “Bu tip durumlar toplumsal olarak kenetlenmemize vesile olmalı, bu günlerin duyarlılığımızın arttığı günler olması gerekiyor. O yüzden bölgedeki yetkililerin yönlendirmesiyle hareket etmek çok değerli. Umarız yardımlar süratli bir halde ulaşacaktır. Yıkılan binaların yüzde 80’ninin 2000 yılı ve öncesi yapılar olduğu söyleniyor yetkililer tarafından. Hasebiyle aslında zelzelenin değil, yapıların insanları öldürdüğü bir felaketle karşı karşıya kaldığımızın şuurundayız. Bu daha evvel almadığımız derslerin faturasını ödediğimiz bir süreç. O yüzden biran evvel bu noktada adımları atmamız gerekiyor.”

“Bütün BTP teşkilatları bölgeye yardım ulaştırmakla görevlendirildi”

BTP’nin teşkilatlarının bölgeyle irtibat halinde olduğunu belirten BTP önderi, “Yakın vilayetler bölgeye intikal ediyorlar. Orada yardımla ilgili ellerinden geleni yapacaklar. Bütün teşkilatlarımız şu anda enkaz altında kalmış vatandaşlara yardım ulaştırmakla sorumlular, bu bahiste misyon aldılar, çalışmalar yapıyorlar. Teşkilatımız dışından da bize çok sayıda istekli müracaatlar oldu. Halkımızın bu hassaslığı da bizi bu afetin içinde aslında memnun eden bir şey. Toplum olarak birlikte olacağız, kenetleneceğiz. Gün siyasetin üstünde, gün fikirlerin üstünde, gün birlik olma günü, birlikte olup yaraları sarma günü. Türkiye’nin geçtiği bu acılı süreçten biran önce kurtulmasını, yaralarını sarmasını ve hoş günlere kavuşmasını umut ediyoruz” dedi.

“Herkes elini taşın altına sokmalı”

Parti olarak zelzele bölgesine hijyen materyalleri, çocuk bezi, besin, battaniye üzere gereçler gönderdiklerini de tabir eden Hüseyin Baş, “Elimizden gelen yardımı bölgedeki depremzede kardeşlerimize ulaştırmak için gerekli adımları attık. Süreç boyunca da yardımlarımızı devam ettirmeye çalışacağız. Biz üzerimize düşeni yapacağız. Ne kadar yardım edebilirsek oradaki insanlarımızın yaraları o kadar erken sarılır. Bu yüzden bütün toplumumuz hassaslığını artırıp elinden geldiğince bu derin sıkıntıyı çözmek için elini taşın altına sokmalıdır” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı