Hunutlu Termik Santrali Çin ve Türkiye iş birliği ile açıldı

Shanghai Elektrik Gücü Limited Şirketi tarafından yatırımı yapılan ve inşa edilen Türkiye Hunutlu Termik Santrali...

Hunutlu Termik Santrali Çin ve Türkiye iş birliği ile açıldı

Shanghai Elektrik Gücü Limited Şirketi tarafından yatırımı yapılan ve inşa edilen Türkiye Hunutlu Termik Santrali açıldı. Açılış merasimine Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Shaobin Liu, Shanghai Elektrik Gücü Limited Şirketi İdare Şurası Lideri Lin Hua ve başka yetkililer katıldı.

Hunutlu Termik Santrali’nin iki ülke ortasındaki ortak “Bir Nesil, Bir Yol” inşasının sembolik bir projesi olduğunu belirten Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, yüksek teknoloji ultra pak emisyon standartlarının benimsediği santralin Türkiye’nin elektrik arzının yüzde 4-6’sını sağladığını kaydetti. Santralin yarattığı istihdamın yanı sıra ekonomik ve toplumsal yararlar sağladığını belirten Bayraktar, birebir vakitte Türkiye ve Çin’in güç iş birliğini daha da artırması ve iki ülkenin kalkınma stratejilerinin birbirine bağlanmasına yardımcı olmasını beklediklerini tabir etti. 

Hunutlu Termik Santrali’nin Çin ile Türkiye ortasındaki “Bir Jenerasyon, Bir Yol”un yüksek kaliteli ortak inşasının bir projesi olduğunu söyleyen Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Shaobin Liu, iki ülke ortasındaki kazan-kazan işbirliğinin model projesi olduğunu da belirtti. Bu yıl Eylül ayındaki Çin ve Türkiye devlet liderleri görüşmesinde bu projenin olumlu değerlendirildiğinden bahseden Shaobin Liu, tıpkı vakitte bu projeyi iki ülke ortasında yeşil ve düşük karbonlu bir işbirliği model projesi haline getirmek için iki tarafın birlikte çalışmaya devam edeceğini kaydetti.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı