Halkbank’tan Bilimsel Tabanlı Hedefler Girişimi’ne (SBTi) Net Sıfır hedefi

Halkbank, SBTi standartlarına uygun olarak hem direkt faaliyetleri hem de portföyü kaynaklı emisyonlar için “Net...

Halkbank’tan Bilimsel Tabanlı Hedefler Girişimi’ne (SBTi) Net Sıfır hedefi

Halkbank, SBTi standartlarına uygun olarak hem direkt faaliyetleri hem de portföyü kaynaklı emisyonlar için “Net Sıfır” amacı belirlemeye taahhüt veren Türkiye’den birinci banka oldu

Halkbank’tan Bilimsel Tabanlı Gayeler Girişimi’ne (SBTi) Net Sıfır hedefi

Operasyonel faaliyetleri ve hizmetlerinin merkezinde yer alan sürdürülebilirlik siyasetleriyle daha yeşil, daha pak ve daha sağlıklı bir dünya için çalışmalarını sürdüren Halkbank, Türk bankacılık bölümünde bir unsur daha imza attı. Halkbank; Birleşmiş Milletler Küresel Compant’ın da bir ortağı olduğu ve şirketlerin bilimsel karbon emisyonu azaltım amaçlarını deklare ettiği Bilimsel Tabanlı Gayeler Girişimi’nde (SBTi- Science Based Targets Initiative) hem direkt faaliyetleri hem de portföy emisyonları için ‘Net Sıfır’ olma taahhüdünde bulunan birinci Türk bankası oldu. SBTi’nin global iklim değişikliğine karşı çabada bilimsel temelli bir metodu benimsediğini ve sıkı bir değerlendirmeden geçirilerek sera gazı emisyon azaltım amaçlarının onayladığına dikkat çeken Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “SBTi’de hem direkt faaliyetlerimiz hem de portföy emisyonlarımız için ‘net sıfır’ taahhüdünde bulunduk” dedi.

Halkbank; Birleşmiş Milletler’in (BM) de bir ortağı olduğu ve şirketlerin bilimsel karbon emisyon azaltım maksatlarını deklare ettiği Bilimsel Tabanlı Gayeler Girişimi’nde (SBTi) hem direkt faaliyetleri hem de portföy emisyonları için ‘net sıfır’ maksadında bulunan birinci Türk bankası oldu. Global iklim değişikliğiyle çaba kapsamında Sürdürülebilirlik Komitesi oluşturan Halkbank, 2022 yılı Haziran ayında BM Etraf Programı Finans Teşebbüsü tarafından kurulan global iş birliği Net-Sıfır Bankacılık Birliği’ne (NZBA) iştirak sağlayarak, operasyonlarını ve yatırım portföyünü 2050 yılına kadar ‘net sıfır’ emisyonla uyumlu hale getirme kelamı vermişti.

Sürdürülebilirlik konusunda pek çok alanda öncü rol üstlendiklerini ve bu alandaki tecrübelerinden aldıkları güçle sıfır emisyon taahhüdü verdiklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şunları söyledi:

“Birleşmiş Milletler Etraf Programı Finans Teşebbüsü tarafından kurulan global iş birliği Net-Sıfır Bankacılık Birliği’ne imza atarken, operasyonlarımızı ve yatırım portföyümüzü 2050 yılına kadar net sıfır emisyonla uyumlu hale getirmeye taahhüt etmiştik. Sıfır karbon konusunda aksiyon planları hazırlamayı, emisyonlarımızı ve süreçlerimizi halka açık ve şeffaf bir halde raporlamayı amaçlayan bu imzanın akabinde, SBTi’de karbonsuzlaşma çalışmalarına dayanak olarak net sıfır iktisada geçişe katkıda bulunmayı taahhüt ettik.”

“Sıkı bir değerlendirmeden geçen ve SBTi standartlarına uygun amaçlar onaylanıyor”

Daha evvel Net-Sıfır Bankacılık Birliği’ne verdikleri taahhüttün, Halkbank’ın bankacılık alanındaki operasyonlarının yanı sıra bankacılık portföyüne yönelik emisyon azalım maksatlarını de kapsadığını ve bu sayede SBTi’yi de içerdiğine dikkat çeken Arslan şunları söz etti:

“SBTi, global iklim değişikliğine karşı çabada bilimsel temelli bir yolu benimsiyor, sıkı bir değerlendirmeden geçen ve SBTi standartlarına uygun maksatları onaylıyor. Bizim de çalışmalarımız bu emele uygun olarak devam ediyor. Bugüne kadar sürdürülebilirlik konusunda öncü rol üstlenen bir kurum olarak, SBTi’de hem faaliyetlerimiz hem de portföy emisyonlarımız için ‘net sıfır’ gayesinde bulunan birinci Türk bankası olarak, bir unsur daha imza attığımız için memnunuz.’’

Halkbank, milletlerarası yarışlarda yeni mükafatların sahibi oldu

“Çevreye Hassas Banka” ve “Sosyal Sorumluluk Stratejisi” projeleriyle fark yaratan Halkbank; İngiltere’nin en büyük ödül tertibi olan Awards Intelligence’ın iki programından Best Business Awards’ta mükafata layık görüldü. Halkbank, sürdürülebilirlik çalışmalarıyla tertipte “En Güzel Toplumsal Katkı Uygulaması” ve “En yeterli Sürdürülebilir Eser ve Süreçleri” kategorilerinde ödüllerinin de sahibi oldu.

Halkbank ayrıyeten dünyanın önde gelen ödül programlarından birisi olan Silikon Vadisi merkezli The Globee Awards’ta da “Çevreye Hassas Banka” kategorisi de dahil farklı kategorilerde 10 altın, 2 gümüş ödül kazanma başarısı gösterdi. Halkbank kazandığı bu ödüllerle Grand Winner şirketler ortasına da ismini yazdırdı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı