Milletlerarası Direkt Yatırımlar yılın birinci üç çeyreğinde 9,3 milyar dolar oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2022 yılı Eylül ayına ilişkin Milletlerarası Direkt Yatırım (UDY) meblağını...

Milletlerarası Direkt Yatırımlar yılın birinci üç çeyreğinde 9,3 milyar dolar oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2022 yılı Eylül ayına ilişkin Milletlerarası Direkt Yatırım (UDY) meblağını açıkladı. Buna nazaran, 2022 yılının birinci 9 ayında Türkiye’ye gelen UDY fiyatı 9,282 milyar dolar olurken son 12 aylık devirde toplam UDY girişi 12,82 milyar dolara ulaştı.

2022 yılı birinci 9 aylık UDY bilgilerine nazaran bu periyotta Türkiye’ye en fazla yatırım yapan ülke 1,5 milyar dolar ile İspanya oldu. Datalara nazaran İsviçre 636 milyon dolarlık yatırımı ile ikinci, Hollanda ise 601 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı. Sektörel kırılıma bakıldığında ise; 2022 yılı birinci 9 ayında finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 35’lik hisse en fazla UDY çeken bölüm olurken, imalat sanayi yüzde 23 ile ikinci ve toptan/perakende ticaret yüzde 21 hisse ile üçüncü sırada yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri A. Burak Dağlıoğlu UDY sayılarıyla ilgili değerlendirmesinde, “Türkiye, pandemi sonrası devirde ve devam etmekte olan global kırılganlıklar ve risklere karşın güçlü ve sağlam yatırım ortamı sayesinde birçok farklı dalda faaliyet gösteren global şirketlerin ve yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uygulanan siyasetler ve jeopolitik gelişmelere karşı atılan adımlar ile yatırım ortamının ve iktisadın canlılığının devamı sağlanmakta. UNCTAD’ın (Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı) son yayınladığı rapora nazaran dünyada UDY hareketleri 2022 yılının 2. Çeyreğinde bir evvelki çeyreğe nazaran 30 oranında düşüş gösterdi ve yıl geneli için dünyada bir yavaşlama öngörüsünde bulunuldu. Türkiye’ye baktığımızda birinci 3 çeyrekte geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla 5 ile sonlu kalan bir yavaşlama gözlemliyoruz. Dikkat çeken bir öbür başlık ise teknoloji girişimciliği alanındaki yatırımların artarak devam etmesi. Tüm dünyada teknoloji yatırımlarında keskin düşüler gözlemlenirken; 2022 yılının birinci 3 çeyreğinde Türkiye’deki tohum, erken ve ileri etap teknoloji teşebbüsleri 208 süreçte 1.5 milyar dolar yatırım aldı. Bu yatırımlarda toplam 99 farklı memleketler arası yatırımcı bulunmakta ve kelam konusu milletlerarası yatırımcıların da 61’i Türkiye’deki bir teşebbüse birinci kere yatırım gerçekleştirdiler. Özetle, Türkiye’ye yönelik milletlerarası yatırımcı ilgisinin devam ettiğini görüyoruz ve yeni yatırımcıların da ülkemize gelmeye devam ettiğine şahit oluyoruz” biçiminde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı