Gurbetçi obez aile Türkiye’de şifa buldu: “Topluca olsun bitsin dedik”

Gurbetçi obez aile Türkiye’de şifa buldu: “Topluca olsun bitsin dedik” Almanya’da yaşayan obez aile Türkiye’de...

Gurbetçi obez aile Türkiye’de şifa buldu: “Topluca olsun bitsin dedik”

Gurbetçi obez aile Türkiye’de şifa buldu: “Topluca olsun bitsin dedik”

Almanya’da yaşayan obez aile Türkiye’de ameliyat oldu

Obezite ameliyatı oldu: “İnanmayacaksınız lakin ben az yemek yiyordum”

İSTANBUL – Almanya’da yaşayan Murzoğlu ailesi, obeziteden kurtulmak için Türkiye’de ameliyat oldu. Kızı, eşi ve kendisi ameliyat olan Seyfuddin Murzoğlu, “Belki inanmayacaksınız, ben esasen az yemek yiyordum. Tek kızım için düşünüyorduk, bizim halimiz de muhakkak, 125-126 kiloya ulaşmıştım. Dedik ki gelmişken topluca olalım, olsun bitsin. Türkiye’de daha fazla geliştiği için ameliyatı burada olmaya karar verdik” dedi.

Almanya’da yaşayan Murzoğlu ailesi fazla kiloları nedeniyle tedavi usulü araştırmaya başladı. 2 çocuk sahibi olan ebeveynler, genetik olan hastalık nedeniyle 20 yaşındaki kızları Sühra Murzoğlu’na mide küçültme operasyonu yaptırmaya karar verdi. Ameliyat için Köln’de araştırmalar yapan aile internet üzerinden Op. Dr. Ömer Avlanmış ile bağlantıya geçerek tetkikleri iletti. Dr. Avlanmış ile yapılan görüşmelerin akabinde aile kızlarının Türkiye’de ameliyat olmasına karar verdi. Bu ortada Hareket ve Seyfuddin Murzoğlu çifti kendileri de obez olduğu için kızlarıyla birlikte ameliyat olmaya karar verdi. Aile Türkiye’nin yolunu tutarken Op. Dr. Ömer Avlanmış ve takımı de hazırlıklara başladı. Türkiye’de yapılan incelemelerin akabinde üçünün de ameliyat için uygun olduğu belirlenirken anne Aksiyon, baba Seyfuddin ve kızları Sühra Murzoğlu sırayla ameliyata alındı. Başarılı geçen operasyonlara ait konuşan Op. Dr. Ömer Avlanmış, Türkiye’nin obezitede Avrupa’da birinci olduğunu hatırlatarak hareket ve sağlıklı beslenmenin kıymetine dikkat çekti.

“Aynı aileden 3 kişiyi ameliyat ettik”

Anne, baba ve kızlarının ameliyatını gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ömer Avlanmış, durumlarına yönelik bilgi vererek, “Bu üç kişi özel bir durumu var. Anne, baba ve kızları ameliyat oldu. Kendileri Almanya Köln’de yaşıyor. Yaklaşık 1,5-2 aydır görüşmekteydik. Bize tıbbi durumlarını ilettiler. Obezite hastalığının olduğunu kanıtladık ve obeziteye bağlı birçok problemlerinin olduğunu gördük. Kendilerini İstanbul’a davet ettik. Tıpkı aileden 3 kişiyi ameliyat ettik, kızları birinci sırayı aldı, sonra annesi, babayı da en son olarak aldık. Rastgele bir komplikasyon bir uygunsuzluk yaşamadık. Obezite cerrahisiyle iş bitmedi aslında yeni başlıyor, büyük bir serüvene ve hayat değişikliğine birinci adımı cerrahide attık. Daha konforlu daha uzun bir hayat inşallah onları bekliyor olacak. Morbit obezite sonundaydı hepsi ve obeziteye bağlı birtakım hastalıkları başlamıştı. Biz cerrahi prosedüre karar verdik. Mide balonu bu hastalarımız için uygun değildi. Tüp mide, mide küçültme ameliyatı uyguladık. Bu ameliyatla onları obezite ve obeziteye bağlı kronik hastalıklardan kurtaracağız” diye konuştu.

“Obezim lakin sağlıklıyım bu türlü bir şey yok”

Türkiye’nin obeziteye karşı karnesinin uygun olmadığını, hareketsizlik ve olumsuz beslenme alışkanlıklarına son verilmesi gerektiğine dikkat çeken Op. Dr. Avlanmış, “Ülkemiz Avrupa’da şu anda obezitede birinci sıraya yükselmiş durumda bunun yalnızca ameliyatla değil, hayat usulü değişikliği, antrenmanlar diyetisyen denetimleri ve yanlışsız beslenmeyle, hareket etmeyle tedbirini almak gerekiyor. Ülkece bir sonraki jenerasyonlara obez genleri aktarmamak için, bu sorunun altından kalkmak için her şeyi yapmalıyız. Besinler küçüldü lakin kalori olarak büyüdü, her şey paketlerin içine girdi. İnşallah bunu düzelteceğiz. Morbit obezite ve obeziteye bağlı şeker hastalığı hipertansiyon, uyku apnesi üzere hastalıklar bizi yakalamadan bu sıkıntıdan kurtulmak gerekir diye düşünüyorum. Ben obezim fakat sağlıklıyım bu türlü bir şey yok” diye konuştu.

“İstediğim şeyi alıp giyinemiyordum”

Ameliyat sürecini anlatan 42 yaşındaki Aksiyon Murzoğlu, “Aslında buraya yalnızca bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine geldik. Eşimde de çocuğumda da kilo vardı diyet denedik lakin yapamadık. Daima birlikte bu prosedüre karar verdik. En yüksek 100 kilodaydım, eklem ağrılarım vardı. Uyku nizamım yoktu, ruhsal olarak sıkıntım vardı. Bir dükkana gittiğinde istediğim şeyi alıp giyinemiyordum. Herkesten çekiniyordum, birinci başta tedirgindik nasıl olacak diye herkes bize sordu, ‘size kim bakacak’ diye üçünüz birden ameliyat oluyorsunuz. Artık herkes birbirine bakacak öbür bir usulümüz yok. Kızım için daha yaşı genç, yapmak istediği şeylerin bir sonu oluyor, yapamıyor. Çok şey denedi, yapamadı fakat bundan sonra onun için de yeni bir hayat, yeni bir hayat diyelim” dedi.

“125-126 kiloya ulaşmıştım, topluca olsun bitsin dedik”

Öncelikle ameliyatı kızları için düşündüklerini sonradan eşi ve kendisinin de ameliyat olmaya karar verdiğini söyleyen Almanya’da oto tamirciliği yapan 47 yaşındaki Seyfuddin Murzoğlu, “Kızıma ilettim, birinci seferde pek yanaşmamıştı sonra baktı olacak üzere değil ‘tamam baba olalım’ dedi. Tek kızım için düşünüyorduk. Sonra dedik ki, bu çocuğun yanında mecbur bizim de gitmemiz lazım, bizim halimiz de aşikâr, çok kilomuz var. Sorunlarımız de artacak, yaş da ilerleyecek. Hazır gitmişken biz de olalım dedik. 125-126 kiloya ulaşmıştım bir vakitler. Aslında ben artık söylesem tahminen inanmayacaksınız, ben zati az yemek yiyordum. Kilo bir sefer oturdu mu onu vermek çok güç. Dedik ki gelmişken topluca olalım, olsun bitsin, bir daha gelmeyelim. Başta nasıl olacak bilmiyordum lakin geldiğime çok şad oldum. Orada pek gelişmemiş bu olay. Türkiye’de daha fazla geliştiği için burada deneyim daha fazla olduğu için bizde buraya karar verdik” formunda konuştu.

“Yalnız değilim, birlikte zayıflayacağız”

Anne ve babasının da ameliyat olmasının korkusunu yenmesini sağladığını anlatan 20 yaşındaki Sühra Murzoğlu, “Buraya gelmeden evvel baya bir heyecanlıydım, heyecanlıydık ancak birkaç ay evvel de benim bir arkadaşım olmuştu. Bana ‘eğer sen de kendine güveniyorsan yap’ demişti, ben pek kendime güvenememiştim. Karar verdik, öbür yolu yok dedik. Ben yalnız değilim onlarla birlikte zayıflayacağız. Ameliyatı burada olmak istedik, buranın daha çok deneyimi var. Birinci başta ben olacaktım ben de yapayım mı yapmayayım mı diye düşünüyordum. Annemle babam da olmaya karar verince bana daha büyük bir garanti geldi, yapabilirim dedim. En yüksek kilom 100 kiloydu galiba en güç olan şey merdiven çıkarken nefes nefese kalıyordum. Beşerler obezite yaşıyorsa onlara tavsiye ederim ki tedaviye erken başlasınlar zira biz geç yaptık bu noktadayız” sözlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Hasibe Karadağ – Yeni