Kızılay’dan, gönüllü kan bağışçılarına çağrı: “Kan stokları yaz aylarında azalıyor”

Kızılay‘dan, istekli kan bağışçılarına davet: “Kan stokları yaz aylarında azalıyor” MARDİN Yaz aylarının gelmesi ile...

Kızılay’dan, gönüllü kan bağışçılarına çağrı: “Kan stokları yaz aylarında azalıyor”

Kızılay‘dan, istekli kan bağışçılarına davet: “Kan stokları yaz aylarında azalıyor”

MARDİN Yaz aylarının gelmesi ile kan stoklarında önemli oranda düşüş yaşanmaya başlanınca Türk Kızılay yetkileri vatandaşlara kan bağışı davetinde bulundu.

Türkiye‘nin kan muhtaçlığını karşılamaktan sorumlu olan Türk Kızılay’ı, 18 Bölge Kan Merkezi ve 69 Kan Bağışı Merkezi ile hizmet veriyor ve sorumlu olduğu bin 156 hastanenin kan ve kan eserleri muhtaçlığını 365 gün kesintisiz karşılıyor. Türkiye’de her yıl olduğu üzere bu yıl da yaz ayında kan bağışı oranlarında önemli düşüş yaşanıyor.

Mardin Artuklu Türk Kızılay Lideri Şehmus Arı, kan bağışının tek kaynağının insan olduğunu, bağış yapılmadığında problemin yeniden kan bekleyen hastalara sirayet ettiğini söyledi. Arı, “Bu yüzden insanların rutin ve belli aralıklarla istekli kan bağışı yapmaları gerekmektedir. Hastanede yatan acil kan gereksinimi olan hastalar sorun yaşamasın diye. Şu an bile hastanede hasta insanları düşünürsek orada tekrar isimli hadiseler, düşmeler, yaralanmalar ve bir de daima kronik hastalarımız var. Onların daima kana gereksinimi olduğu için Türkiye’de ortalama 8 bin 500’e yakın ünite muhtaçlığı var. Bu kan tedarik edilmediği ve bağışlar yetersiz kaldığı an hastanede yatan hastalar dolaylı olarak kahır yaşıyor. O vakit kanın değeri daha çok anlaşılıyor. Kan başka kulvarda farklı bir bahis olarak ele alınması gerekiyor. Gelişmiş olan bütün ülkelerde rutin olarak rutin olarak istekli bağışçılar ile birlikte bu işi Kızılay üzere kuruluşlarla tedarik edip hastanelere dağıtıyor. Türkiye’de son devirlerde, Kızılay aracılığı ile tüm hastanelere dağıtım yapılıyor. Kızılay alandan topladığı bağışlar ile hastanedeki gereksinimi karşılıyor” dedi.

“Son periyotta kan bağışında düşüklük var”

Ramazan ayı ve yaz aylarında bağış yapan insanların sayısının azaldığını lisana getiren Arı, “Kan bağışında düşüklük olduğunda badireyi yeniden hastaneler yaşıyor. Bizim buradaki gayemiz kan bağışını daima hale getirip, sirkülasyonun devamlı olmasını sağlamamız lazım. Bağışçı uygun olacak ki gereksinim sahibi hastalar kahır yaşamasın” diye konuştu.

“Kan üretilemeyen tek ilaçtır”

Kanın üretilmeyen tek muhtaçlık olduğunu söyleyen Arı açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Kan bedenimizde dururken yalnızca bize yararı var, lakin biz onu bağışladığımız vakit 3 beşere bir şifa vesilesi olabilir. Bunun için bütün insanları yılda en az 2 sefer kan bağışına davet ediyoruz. Kan bağışını rutin hale getirmeyi diliyoruz. Herkesi kan bağışı yapmaya davet ediyorum. Bilhassa yaz ve Ramazan ayında herkesi kan bağışı yapmaya bekliyoruz”.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sadiye Alav – Sıhhat