BioNTech, Afrika’ya konteyner fabrikalar gönderecek

Koronavirüs salgınıyla gayrette Pfizer ile birlikte birinci aşıyı geliştiren BioNTech, Afrika’daki çalışmalar için kolları sıvadı. Türk...

BioNTech, Afrika’ya konteyner fabrikalar gönderecek

Koronavirüs salgınıyla gayrette Pfizer ile birlikte birinci aşıyı geliştiren BioNTech, Afrika’daki çalışmalar için kolları sıvadı.

Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Hasret Türeci’nin ortakları olduğu biyoteknoloji firması BioNTech, Afrika’da mRNA tabanlı aşıların üretimi için nakliye konteynerlerinden yapılmış aşı fabrikası geliştirdi.

BIONTECH’İN AŞI FABRİKASI

Almanya’nın Marburg kentinde BioNTech, kıtada mRNA tabanlı aşıların üretimi için gerekli ekipmanla donatılmış “nakliye konteynerlerini” Dünya Sıhhat Örgütü Lideri Tedros Adhanom Ghebreyesus ve Senegal, Gana ve Ruanda devlet liderlerinin iştirakiyle tanıttı.

BioNTech yetkilileri, kelam konusu tanıtımda, toplamda 6 adet 40’lık konteynerden oluşan sistemin “BioNTainer” olarak isimlendirildiğini kaydetti.

MRNA TABANLI AŞI ÜRETİMİ

Sistemin gelecekte çarçabuk genişletilebileceği ve kullanıma sunulduğunda Afrika’da yaygın olarak görülen sıtma yahut tüberküloz üzere başka hastalıklara karşı mRNA tabanlı aşı üretmek üzere ayarlanabileceği belirtildi.

BioNTech, başlangıçta kelam konusu konteyner tesisleri işçi sağlayarak yönetecek, daha sonra bağımsız çalışmayı temin etmek için bilgi birikimini mahallî ortaklara aktaracak.

DÜŞÜK FİYATLA SATILACAK

Afrika’da mRNA üretim tesisi üzerindeki çalışmalara 2022’nin ortalarında başlanacak ve Alman şirketin birinci konteyner fabrika modülü Senegal ve Ruanda’ya yılın ikinci yarısında ulaştırılacak.

Kelam konusu tesislerde üretilecek aşıların Afrika ülkelerinde kar maksadı olmadan düşük bir fiyatla satılması bekleniyor.

AFRİKA’DA AŞILANMA ORANI YÜZDE 11

Yüksek kar açıklayan BioNTech, fakir ülkelerde üretim için koronavirüs aşı patentlerini askıya almaya karşı olması nedeniyle tenkitlerin odağında bulunuyordu.

Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran Afrika’da nüfusun yalnızca yüzde11’i koronavirüse karşı aşılanmış durumda.