Avusturya’da Kovid-19 aşısı zorunluluğu kaldırılacak

Avusturya‘da Kovid-19 salgını ile çaba kapsamında Ocak 2022’de yürürlüğe giren aşı zorunluluğunun büsbütün kaldırılacağı bildirildi....

Avusturya’da Kovid-19 aşısı zorunluluğu kaldırılacak

Avusturya‘da Kovid-19 salgını ile çaba kapsamında Ocak 2022’de yürürlüğe giren aşı zorunluluğunun büsbütün kaldırılacağı bildirildi.

Sağlık Bakanı Johannes Rauch, düzenlenen basın toplantısında, halihazırda askıya alınan aşı zorunluluğunun aşıya teşvik açısından rastgele bir katkı sağlamadığını söyledi.

Rauch, aşı zorunluluğunun bilhassa Delta varyantının yaygın olduğu ve hastanelerdeki önemli yoğunluk göz önünde bulundurularak alınan bir karar olduğunu fakat Omicron cinsiyle bu durumun değiştiğini tabir etti.

Merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi iktidarında önemli tartışmalara neden olan aşı zorunluluğunun kaldırılmasına ait unsurun bugün meclise sunulacağı, ay sonunda da kabul edilerek yürürlüğe girmesinin öngörüldüğü bildirildi.

Avusturya 21 Ocak 2022’de aşı zorunluluğunu Avrupa’da yürürlüğe sokan birinci ülke olmuştu. Olay sayılarındaki düşüş nedeniyle 9 Mart 2022’de bu zorunluk askıya alınmıştı.

AA / Aşkın Kıyağan – Sıhhat