Genel sağlık sigortası affı 2022: GSS borcu siliniyor mu? GSS borcu nedir? GSS prim borcu ne zaman silinecek?

GSS borcu siliniyor mu? Şu anda sıhhat çalışanlarının özlük hakkında değerli iyileştirmeler içeren kanun teklifi,...

Genel sağlık sigortası affı 2022: GSS borcu siliniyor mu? GSS borcu nedir? GSS prim borcu ne zaman silinecek?

GSS borcu siliniyor mu? Şu anda sıhhat çalışanlarının özlük hakkında değerli iyileştirmeler içeren kanun teklifi, Meclis Genel Şurasında görüşülüyor. Teklif kapsamında sıhhat borçlarının bir kısmının silinmesi de yer alıyor. Borcun bir kısmının silinmesinden sonra kalan kısım için taksitlendirme de dahil ödeme kolaylığının getirilmesi planlanıyor. Pekala, Genel sıhhat sigortası affı 2022: GSS borcu siliniyor mu? GSS borcu nedir? GSS prim borcu ne vakit silinecek? İşte ayrıntılar…

GSS BORCU SİLİNİYOR MU?

Meclis’e gönderilen sıhhat torba kanun teklifi ile Genel Sıhhat Sigortası prim borçlarının bir kısmı silinirken, borcun kalan kısmı için ödeme kolaylığı sağlanıyor. Sıhhat sigortasından yararlanamayan şahıslar, kanun tasarısının yasalaşması durumunda borcunun yüzde 50’lik kısmını peşin ya da taksitle öderse kalan borcu silinecek. Şayet borç 5 bin TL’nin altında ise borcun tamamı silinecek.

AF, SIHHAT SİGORTASINDAN YARARLANAMAYANLARI KAPSAYACAK

Sağlık sigortasından yararlanamayan şahıslar, kanun tasarısının yasalaşması ile birlikte borcunun yüzde 50’sini peşin ya da taksitle öderse, kalan borcu büsbütün silinecek.

SONUÇ BUGÜN AÇIKLANACAK

Sağlık çalışanlarının özlük hakkında kıymetli iyileştirmeler içeren kanun teklifi, 14 husustan oluşuyor ve şu ana kadar 6 unsurunun kabul edildiği biliniyor. Tüm unsurlar üzerinde bugün bir karar verilmesi bekleniyor.

31 ARALIK’A KADAR

Sağlık sigortasında borçlarından ötürü yararlanamayan bireylerin 31 Aralık tarihine kadar olan borçlarına ödeme kolaylığı geliyor.

SAĞLIK BORÇLARININ YÜZDE 50’Sİ SİLİNİYOR

Kanun teklifinin maddeleştiği tarihten itibaren 1 yıl içinde borcun yüzde 50’sinin peşin yahut taksitle ödenmesi halinde geriye kalan yüzde 50’lik borç silinecek.

BORCUN 5 BİN LİRALIK KISMINDAN FERAGAT EDİLECEK

Borcun yarısının 5 bin liranın altında olması durumunda ise 5 bin liranın tamamı silinecek geri kalan kısım ise tahsil edilecek. Şayet borç fiyatı 5 bin liranın altındaysa borcun tamamı silinecek.