Göğüs kanserine karşı ikaz

MERSİN (İGFA) – Sıhhat İşleri Daire Başkanlığı Halk Sıhhati ve Kontrol Şube Müdürü Uzman Hekim...

Göğüs kanserine karşı ikaz

MERSİN (İGFA) – Sıhhat İşleri Daire Başkanlığı Halk Sıhhati ve Kontrol Şube Müdürü Uzman Hekim Bahar Gülcay Çat Bakır, “Meme kanseri Türkiye’de bayanlarda en çok görülen kanser tipi. Şayet erken periyotta teşhis konur ve önlem alınırsa, tedavisi mümkün olan bir hastalık. Göğüs kanserinde erken tanıyı koymak için de, 20 yaşından 40 yaşına kadar olan periyotlarda her ay kendi kendine muayeneyi öneriyoruz. 40 yaşından sonra da yıllık rutin denetimler öneriyoruz. Erken yaşta teşhis almış bir yakınımız varsa, onun yaşı baz alınarak ona nazaran daha erken yaşlarda taramaya girilmesi öneriliyor” dedi.

Meme kanserinde ömür formunun yanı sıra genetik faktörlerin de etken olduğuna değinen Bakır, göğüs kanserinden korunmak için yapılması gerekenlere değinerek, “Kilo denetimi, sağlıklı bir beden, sağlıklı bir vücutla göğüs kanserine yakalanmayı engelleyebiliriz. Ancak kalıtsal nedenlerle de bu hastalık görülebiliyor. Ailede göğüs kanseri hikayesinin olması, kimi hormon tedavilerinin alınması üzere faktörler nedeniyle hastalık olabiliyor. Erken teşhis konan bireylerde göğüs kanserinin tedavi süreci çok daha rahat ve kolay. Büsbütün güzelleşme sağlanabilen bir hastalık haline geldi” tabirlerine yer verdi.

Büyükşehir işçisinden ‘Erken teşhis hayat kurtarır’ mesajı

Ambulans Ünitesi çalışanı Batuhan Tazegül, “Meme kanseri farkındalık ayında, Sıhhat İşleri Daire Başkanlığı olarak, biz de bu farkındalığın bir kesimi olduk. Göğüs kanserinin farkında olalım, erken teşhis için geç kalmayalım” dedi.

Meme kanserine dikkat çekmek isteyen bir öbür işçi Mustafa Güngör de “Büyükşehir Belediyesi çalışanları olarak, göğüs kanseri farkındalığına dikkat çekmek için bizler de varız. Bu hastalıktan kurtulmak, bireylerin elinde. Erken teşhis hayat kurtarır” diye konuştu.

Erken teşhisin ehemmiyetine değinen işçi Sergen Duru, “Meme kanseri farkındalık ayında, bu farkındalığı hasta ve yakınlarına iletmek için pembe kurdeleler takıyoruz” derken, işçi Ceyhan Taşkın ise, “Ülkemizde ve dünyada en sık görülen ve en fazla mevte neden olan kanser tipi, göğüs kanseri. Büyükşehir Belediyesi olarak, biz de bu farkındalığın destekçisiyiz. Erken teşhis her vakit hayat kurtarır” dedi.