Şaşkına çeviren olay! Kulak ağrısıyla gittiği hastanede kulağından bakın ne çıktı

Baskı: 12.05.2023– 12:48 / Son Güncelleme: 12.05.2023 – 12:52 Erzincan’da yaz aylarında kene sokması ile...

Şaşkına çeviren olay! Kulak ağrısıyla gittiği hastanede kulağından bakın ne çıktı

Erzincan’da yaz aylarında kene sokması ile ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarında artış var. Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, bu artışın Ağustos-Eylül ayına kadar devam edeceğini söyledi. Uzmanlar; Ateş, halsizlik, eklem ağrısı gibi belirtileri olan kişilerin tarlaya çıkıp çıkmadığını, tarımla uğraşıp uğraşmadıklarını sorguluyor. Erzincan’da Mayıs ayından itibaren vakalar görülmeye başlarken, 2 kişiye KKKA teşhisi konuldu. Yardım alan bu kişilerin durumlarının ciddi olmadığı ortaya çıktı.

Özellikle İç Anadolu ve Orta Anadolu’ya doğru Doğu Karadeniz bölgesinin komşu illerinde, özellikle Kelkit Vadisi bölgesinde her yıl çok sayıda KKKA vakası görülmektedir. Erzincan merkez ve ilçelerinin kırsal kesimlerinde de hastalık yaygın. Uzmanlar önümüzdeki günlerde KKKA vakalarının artarak devam edeceğini tahmin ediyor.

Öte yandan Erzincan’da bir vatandaş kulak ağrısı şikayetiyle Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Doktor muayenesinde hastanın kulağında kene olduğu ortaya çıktı. Ardından uzman doktorlar, keneyi hastanın kulağından dikkatlice çıkarıp hastayı tedavi etti. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan hasta taburcu edildi.

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Dr. Faruk Karakeçili, geçen yıl olduğu gibi önümüzdeki dönemde havaların ısınmasıyla birlikte hasta sayısının artacağını belirterek, “Kırım-Kongo kanamalı ateşi (KKKA) ülkemizde çok sık gördüğümüz bir hastalıktır. bölge her yıl . Halen ciddi bir şekilde varlığını sürdürmektedir. Normalde son 10 yılda 2019’daki pandemi dönemine kadar 30-40 civarında vaka gördük. Ancak son 2 yılda bu sayıda ciddi bir artış gördük. Yani yılda 30-40 vaka görürken son 2 yılda 100 civarında vaka gördük ve vakalar biraz daha ağırdı. Bir diğer önemli nokta da Erzurum, Sivas gibi vakaların yoğun olduğu çevre illerle görüştüğümüzde orada da benzer bir durum vardı. Bu yıl çok yağmurlu ve biraz soğuktu. Ekim – Kasım ayına kadar vakalar görülecek. Her yıl olduğu gibi en yüksek vaka yoğunluğunu Mayıs ayında, zirveyi ise Haziran ve Temmuz aylarında görüyoruz. Bu anlamda özellikle kırsal kesimdeki vatandaşlarımızı uyarıyorum. Ateş, kas ağrıları, halsizlik vb. kanama gibi belirtilerle gelebilir ve ciddi ölüme neden olabilir. Bu konuda kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın hastalıklara karşı uyanık olması, belirtiler başladığında bu tür belirtiler görüldüğünde hemen sağlık kuruluşlarıyla iletişime geçmesi gerekiyor ki erken müdahale ve tedavi ile gerekli destek ve bakımı sağlayabilelim. teşhis edilen hastalar.

‘KENEDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI’

Doç. Dr. Faruk Karakeçili de vatandaşları alabilecekleri önlemler konusunda uyardı ve şunları söyledi: “Kıra ya da geziye gidenler için ne yapılabilir? Hepimizin bildiği gibi kene toprağı diyoruz. Uçmaz üzerlerinden tahta uçmaz vs. Örneğin en basit ve etkili yöntemlerden biri, pantolonu çorap içine sokmak, açık renkli giysiler giymek, sandalet yerine kapalı ayakkabı giymek, markete gidersek bacaklara veya ayaklara böcek ilacı püskürtmek gibi çok basit önlemler almak olabilir. kırsal kesim. Bir diğer önemli husus da köyden döndükten sonra mutlaka kendimizi kontrol edeceğiz. Kene yapışır ama biz fark etmeyebiliriz. “Eğer varsa, onu bulmalıyız” dedi.

Kaynak: İHA