Erdoğan’ın duyurduğu yemek parası kararı restoranlarda endişe yarattı! Nakit ödeyene yüzde 7 indirim hazırlığı

Çalışanlara ödenen yemek bedelinin yemek kartına yüklenme zorunluluğunun kalkacağına yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın paylaştığı gelişme, yeme...

Erdoğan’ın duyurduğu yemek parası kararı restoranlarda endişe yarattı! Nakit ödeyene yüzde 7 indirim hazırlığı

Çalışanlara ödenen yemek bedelinin yemek kartına yüklenme zorunluluğunun kalkacağına yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın paylaştığı gelişme, yeme içme dalında genel itibariyle olumlu karşılanırken, kimi dal temsilcileri nakdi ödemenin yeme içme dışında kullanılması halinde restoranlar için müşteri kaybının yaşanabileceği ikazında bulunuyor.

MÜŞTERİLER İÇİN YÜZDE 7 İNDİRİM HAZIRLIĞI

Bazı restoranlar kart yerine artık nakit ödemeyi tercih edecek müşterileri için yüzde 7 indirim hazırlıklarına başladı. Hususun bir öbür muhatabı yemek kartı şirketleri ise temkinli. Dünya’dan Merve Yiğitcan’ın haberine nazaran şirketler şu an için mevzuyla ilgili bir mevzuat çıkmadan bir kıymetlendirme yapmanın yanlışsız olmayacağını belirtiyorlar.

“RESTORANLAR MÜŞTERİLERİ İÇİN BİRTAKIM AKSİYONLAR ALMALI”

Kararı kıymetlendiren Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Lideri Ramazan Bingöl, yemek kartı kurullarına yönelik kesim olarak uzun bir müddettir gayret verdiklerini hatırlatırken, bu haliyle yemek kartı zorunluluğun kalkacak olmasını memnuniyetle karşıladıklarını lisana getirdi. Bundan sonraki süreçte, restoranların evvelden yemek kartı kullanan ve artık yemek fiyatını nakit olarak alacak müşterileri için birtakım aksiyonlar alması gerektiğini savundu.

“KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ”

Bingöl, tüm kesime davet yaparak, “Yemek kartı şirketlerinin evvelce uyguladığı yüzde 12 olan kurul oranını yüze 7’ye düşürmüştük. Artık yemek kartlarının ağır olduğu restoranların çabucak o komite oranlarında müşterilerine indirim yapmaları lazım. Yüzde 7’yi yemek kartı firmasına değil size veriyoruz, diyerek o müşteriyi kaçırmaması lazım. Bununla ilgili bir kampanya başlatacağız” tabirlerini kullandı.