Gazi Üniversitesi Erasmus Bahar Şenliği

Gazi Üniversitesi Erasmus Bahar Şenliği aktifliği gerçekleştirildi Rektör Prof. Dr. Musa Yıldız: “Üniversite bünyesinde 50...

Gazi Üniversitesi Erasmus Bahar Şenliği

Gazi Üniversitesi Erasmus Bahar Şenliği aktifliği gerçekleştirildi

Rektör Prof. Dr. Musa Yıldız:

“Üniversite bünyesinde 50 farklı ülkeden bin 700 yabancı öğrencimiz var”

Erasmus ofisi yetkilisi Ömer Çetin:

Gazi Üniversitesi olarak öğrencilerimiz kâfi ki Erasmusa gitmek istesin gerisi kolay”

ANKARA – Erasmus programları çerçevesinde 2004 yılından bu yana öğrencileri yurtışında eğitim alma ve staj yapma imkanları sunan Gazi Üniversitesi‘nde Erasmus bahar şenliği gerçekleştirildi.

Bin 700’den fazla yabancı öğrencinin eğitim aldığı Gazi Üniversitesi binlerce öğrenciyi hem eğitim almaları için hem de staj yapma fırsatları için yurtdışına göndererek öğrencilerin daha nitelikli bireyler haline gelmesini sağlıyor.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Gazi Üniversitesi’nin Türkiye’de ki 20 araştırma üniversitesinden biri olduğunu ve her geçen gün gelişim sağladıklarını belirterek, “Gazi Üniversitesi Türkiye’nin 20 araştırma üniversitesinden birisi. Ulusallaşma araştırma üniversiteleri için değerli bir kriter. Bizde üniversite olarak bu çerçevede Erasmus günleri düzenliyoruz. Geçen sene ekim ayında ikinicisini düzenlemiştik. Şu an üçüncü etkinliğimizi düzenliyoruz. Erasmus programı çerçevesinde hocalarımızı, öğrencilerimizi ve idari çalışanımızı faaliyetlere davet etmek istiyoruz. Bu faaliyetlerin şenlik havasında geçmesini istiyoruz. Farklı farklı müsabakalar düzenleyerek sonucunda ikramlar veriyoruz. Şenliğimize katılan konuklarımız; öğrencilerimiz ve ailelerinden, hocalarımızdan oluşuyor. Farklı okullardan öğrenciler ve minik konuklarımızda bugün ortamızda. Geleceğimizin Gazi Üniversitesi öğrencileri de aramızdalar. Şenliğimize farklı bir hava kattılar. Üniversite bünyesinde 50 farklı ülkeden bin 700 yabancı öğrencimiz var” dedi.

“Gazi Üniversitesi olarak öğrencilerimiz kâfi ki Erasmusa gitmek istesin gerisi kolay”

Gazi Üniversitesi Erasmus ofisi stajyer öğrenci olarak misyon yapan Ömer Çetin, öğrencilerin Erasmus programlarından yararlanması için üniversite olarak çok yardımcı olduklarını vurgulayarak “Staj hareketliliğinden yararlanmak isteyen öğrencilerimiz için hem güz hem de bahar periyodunda ilana çıkabiliyoruz. Ama tahsil hareketliliği için ekseriyetle tek devirde ilana çıkıyoruz. İlana çıkıldıktan sonra öğrencilerimizin neler yapacağına dair oryantasyon toplantıları yapılıyor. Üniversitemiz 2004 yılından beri çalışmalarını sürdürdükleri için çok profesyonel durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Öğrencilerimizi mümkün olduğunca yurtdışına hibeli olarak gönderiyoruz. Yurtdışına çıkma sürecinde büyük kolaylıklar sağlayabiliyoruz. Elçiliklere yazı gönderirken ve pasaport süreçlerinde kolaylıklar sağlayabiliyoruz. Gazi Üniversitesi olarak öğrencilerimiz kâfi ki Erasmusa gitmek istesin gerisi kolay. Biz onlar için bütün çabayı gösteriyoruz” tabirlerini kullandı.

“Türkiye’de tıp okumak için hoş imkanlar var”

Kazakistanlı Assen Madeniyetova bir yıldır Türkiye’de yaşadığını ve Türkçe dersleri aldığını vurgulayarak, “Gelecek yıl Gazi Üniversitesi’nde tıp okuyacağım. Türkiye’ye burs programları çerçevesinde geldim. Yalnızca Kazakistan için değil birçok ülkede geçerli olan geniş kapsamlı bir program. Bu bursu kazanıp Türkiye’ye geldim. Bence Türkiye’de çok uygun bir tıp eğitimi var. Gazi Üniversitesi hakkında çok fazla şey duydum. Üniversiteyi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığını biliyorum. Türkiye’de tıp okumak için hoş imkanlar var. Öbür ülkelerde bu kadar imkan görmedim. Bu yüzden Türkiye’ye geldim. Burada çok güzel bir tabip olabilirim. Erasmus şenliği çok eğlenceli geçiyor. Çok yararlı bir aktiflik.

Çok fazla sayıda öğrenci, öğretmen ve idari işçinin iştirak gösterdiği şenliklerde çeşitli oyun ve yarışlar sonucunda iştirakçilere armağanlar dağıtıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Cihan Gerçek – Eğitim