Gazeteciler, CNN Türk’te Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olmasını değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabineyi açıkladı. Mehmet Şimşek Hazine ve Maliye Bakanı oldu. Türkmedya Ankara...

Gazeteciler, CNN Türk’te Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olmasını değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabineyi açıkladı. Mehmet Şimşek Hazine ve Maliye Bakanı oldu. Türkmedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, gazeteci Zafer Şahin, gazeteci Gürbüz Cihan ve eski Devlet Bakanı Dr. Temiz Türker, CNN Türk’te Hande Fırat’ın sunduğu Gece Görüşü programında Şimşek’in bakan olarak atanmasını yorumladı.

“OLUMLU SİNYALLERİNİ PAZARTESİ SABAHI GÖRECEĞİZ”

Türkmedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel: Mehmet Şimşek uygun oldu. İktisada dair çok teknik bir isim. Bunun olumlu sinyallerini pazartesi sabahı göreceğiz. Yalnızca Avrupa ülkeleri değil Körfez ülkesi yatırımcıları da Mehmet Şimşek’i tanıyor. İktisatta inanç çok değerli. Memleketler arası piyasada itimat veren bir isim sizi önde başlatır. İş dünyası da önünü görmek ister. Mehmet Şimşek’in pratik karşılığı da var. Büyük yatırımcılara danışmanlık yapmış, Türkiye’de maliye bakanlığı yapmış bir isim. Cumhurbaşkanı’nı da tanıyan biri. Farklı düşündüğü mevzuda Sayın Cumhurbaşkanı’nı da ikna edebilir.

“İSABETLİ OLDU”

Gazeteci Zafer Şahin: İyi olsun. İsabetli oldu. Piyasalar bu ismi bu kadar istiyorsa ismi üzerinde kanaat oluşmuşsa çok fazla bir şey söylemeye gerek yok. Deneyimli bir isim, milletlerarası piyasada da tanınan bir isim.

“YURT DIŞI MEDYASINDA MEHMET ŞİMŞEK’İN İSMİ ÖNE ÇIKIYORDU”

Gürbüz Cihan: Yurt dışı medyasında Mehmet Şimşek’in ismi öne çıkıyordu. Memleketler arası iktisat medyası Türkiye’deki medyadan daha çok hakimdi bu hususa.

“MEHMET ŞİMŞEK BUNU KİŞİLİĞİYLE SAĞLAR”

Eski Devlet Bakanı Dr. Saf Türker: Burada iki bakanlık değerlidir. Birisi Hazine ve Maliye Bakanlığı başkası ise Cevdet Yılmaz’ın bulunduğu pozisyonu. Cevdet Yılmaz Maliye’ye bağlı olmayan bütçeye bakacak. Cevdet Yılmaz tüm bakanların istediği bütçeyi tayin edecek. Cevdet Yılmaz’ın bir ehemmiyeti var. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün siyasetini uyguladı. Siyasette birinci adam batılıysa ikinci adam doğulu olur. Mustafa Kemal batılı ve birinci adamken, İsmet İnönü ikinci adamdı. Cumhurbaşkanı’nın yapmak istediği yatırımlara karar verecek makam Cevdet Yılmaz’ın makamadır. Mehmet Şimşek’in en değerli özelliği yatırımcı ve para bulma. Bu nedenle Mehmet Şimşek ‘nın faiziyle oynamayacak. Merkez Bankası faizinin görünmeyen bir özelliği oldu. Finans dünyasının canlı olmasını sağladı. Maliye yalnızca vergiyle ilgilenir, temel işlev Hazine’dedir. Piyasanın görmek istediği şey borçlanmada teminat ve garantidir. Mehmet Şimşek bunu kişiliğiyle sağlar. İkinci görmek istedikleri bankacılık sisteminin işleyişidir. Üçüncüsü sermaye piyasasının şeffaf ve emniyetli olmasıdır. Bunlar da ona bağladır. Buradan baktığımızda Mehmet Şimşek’in bu bakanlığa getirilmesi olağandır.