Kozmetik Sanayisine Yeşil Dönüşüm

Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından 6.’sı düzenlenen Memleketler arası Kozmetik Kongresi, bu yıl “yeşil...

Kozmetik Sanayisine Yeşil Dönüşüm

Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından 6.’sı düzenlenen Memleketler arası Kozmetik Kongresi, bu yıl “yeşil mutabakat” temasıyla Antalya’da Susesi Luxury Resort Belek’te kapılarını açtı. 3 gün sürecek kongrede, etraf dostu eserler ve dalın geleceğine ait mevzuların ele alınacağı birinci oturum “Kozmetik Sanayisinde Yeşil Dönüşüm” oldu.

Kozmetik Sanayisinde Yeşil Dönüşüm temasını mevzu alan ve Televizyoncu Merve Yıldırım’ın moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda; KÜAD İdare Konseyi Lideri Levent Kahrıman, KÜAD Kongre Lideri Fuat Arslan, KÜAD Lider Yardımcısı Bülent Konca ve KÜAD İdare Konseyi Üyesi Belgin Sile konuşmacı olarak yer aldı.

ÜLKEMİZ EKOZDİZAYN KONUSUNDA ÇOK YATKIN

KÜAD İdare Lideri Levent Kahrıman, Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği’nin kozmetik stratejisinin belirlenmesi açısından değerli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak “Özellikle Amerika’da sinemanın gelişmesiyle dünyada kozmetik sanayisi patladı. Ortadoğu’da ve Avrupa’da kelam sahibi olmuş şampuanlarla kremlerle üretim yapmış bir kozmetik sanayimiz var. Şu an ülkemizde yaklaşık 3600 üzerinde üretim yeri ve 50.000’in üzerinde tescillenmiş marka insan kaynağı ile dünyada ve ülkemizde sağlıklı üretimin vurgusudur. Bizim KÜAD olarak yapmaya çalıştığımız; Türkiye’nin kozmetik stratejisini oluşturmak. Bizim ülkemiz aslında kültürler mirası ülkesidir. Binlerce yıllık medeniyetlere eşlik etmiş topraklardır. Bizde çağdaş dünyada sürdürülebilir olan mirası kültürel mirasla birleştirmek istedik. Biz buna etno kozmetik diyoruz aslında. Türkiye’de insanlara bu farkındalığı, bu mirası nasıl oluşturabiliriz diye uğraşıyoruz. Bizde yaptığımız kongrelerle bu özgüveni tazelemek, bu potansiyeli açığa çıkarmak, etkileşim seviyesi oluşturmak istiyoruz. Dünyanın insan merkezli olmasından ötürü sürdürülebilirlik manada korkuları var. Yeşil mutabakatta buradan çıkmanın bir kılavuzu, haritası aslında. Buna uymak mecburiyetindeyiz artık. Bu manada da ülkemizde üreticiler bu dönüşümü nasıl yapacaklarını planlamaya çalışıyorlar. Biz de dernek olarak firmalara öğretmeye çalışan bir ekosistem oturtmaya çalışıyoruz . Eko dizaynı bizim ülkemiz yapmaya çok yatkın. Biz bunları bir sentez halinde sunmaya çalışıyoruz. Bundan kaynaklı ziraî miras standımız var. Bu stant de ilham verici olacak.” Dedi.

DOĞA VARSA İNSAN VAR, İNSAN VARSA HER ŞEY VAR

KÜAD Lider Yardımcısı Bülent Konca teması yeşil mutabakat olan kongreye 3 gün boyunca 900’ü aşkın dal paydaşının eşlik edeceğini söyleyerek “ MG International Fragrance Company olarak bu oluşumun bir modülü olmak bizim için değerli. Bu platformu ve derneğimizi özel kılan şey üniversitelerle, öğrencilerle iç içe olup bugüne kadar ve yarın da kesimimizde neler yapabileceğimizi, neyin ön hazırlığını yapmamız gerektiğini ortaya koyması. Yeşil mutabakatla birlikte Türkiye, olmazsa olmaz dünya dinamiklerindeki regülasyonlara ahenk göstermek zorunda. Tüm bunları yapabilmek için tabiatın bize sunmuş olduğu kaynaklara hürmet duymamız gerekiyor. Zira her şey kaynakla başlıyor. Şayet biz gezegenimize işimize olan hürmetimizi gösterirsek o vakit daima bir arada çok başarılı oluruz. Gezegen beşerle hoş, tabiatla hoş. Pandemi bize bir şey daha öğretti. Sağlıklı olmak için hijyenik eserlerin tüketim alışkanlıkları değişti. Dünya için bu eserlerin üretim imkanı arttı. Çin ve Amerika’nın yetersiz kaldığı yerlerde Türkiye devreye girdi. Her geçen gün bu tecrübelerle dalımızı geliştiriyoruz. Daha çok daha yeni daha inovatif daha katma bedelli eserler üretmeye yöneliyoruz. Türkiye’yi bu küresel şirketin merkezi haline getiriyoruz. Yeni tesis yatırımımız da 2023’ün üçüncü çeyreğinin sonunda test edilmeye başlayacak. Fabrikamız kendi suyunu kendi elektriğini üretecek” tabirlerini kullandı.

YEŞİL MUTABAKAT DÜNYADAKİ EN YENİ HUSUSLARDAN BİRİ

KÜAD Kongre Lideri Fuat Arslan, kozmetik dalının dünyada ve ülkemizde çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu lisana getirerek “Biz bugün kozmetik dalı olarak 198 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bilhassa son devirde cilt bakım eserlerine ilgide bir evvelki yıla nazaran yüzde 16’lık bir artış oldu. Türkiye’deki kozmetik ihracatımız ithalatımızın önünde. Öteki taraftan da kozmetik manasında Türkiye bir üretim üssü pozisyonunda. Yeşil mutabakat dünyadaki en şimdiki mevzulardan bir tanesi. Biz ülke olarak çok süratli aksiyon alabilen bir ülkeyiz. 2030 yılında yüzde 50, 2050 yılında ise yüzde 0 oranında karbon salınımı azaltma çalışmaları var. Hasebiyle buna nazaran yapılması gereken işler var. Biz bölüm olarak bunları kaldırabilecek potansiyele sahibiz. Bugünkü gayemizde kongrede bu şuuru oluşturmak. Bir dönüşüm yaşanıyor. Hasebiyle sürdürülebilir bir ihracat için klasik modelden uzaklaşarak daha döngüsel bir modele geçmek gerekiyor . Biz de kongrenin ana temasını yeşil mutabakat olarak belirledik. Kongrede bu yıl yüzde 60 oranında bir büyüme gerçekleştirdik. Yerli hammadde ve yerli ambalaj üretim noktasında bizim bir an evvel planlamalar yapmamız gerekiyor.” diye konuştu.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ARTIK ODAK NOKTASI OLDU

KÜAD İdare Konseyi Üyesi Belgin Sile de “Pandemi devriyle tabiat teşebbüsleri daha çok arttı. Bugün standartlar rekaket gücünü gerektiriyor. Hem Türkiye hem Avrupa regülasyonlarını takip ettiğiniz vakit ortak birebir lisanı konuşmuş olursunuz. Biz kozmetik üreticileri olarak nasıl daha uygununu yapabiliriz, atıkları nasıl güzelleştiririz diye bakıyoruz. Sürdürülebilirliği herkes odak noktası haline getirmeye başladı. Aslında üreticiler aldığımız hammaddelerden yola çıkarak buna başladı. Bütün bunları yaparken de standartlara ahenk sağlamak çok kıymetli. Ben yeni adım atacaklara bu manada işin doğrusunu vaktinde yapmalarını tavsiye ediyorum.” halinde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı