FDN Kümesi Avrupa Önderi Goldcar’ı satın aldı

Düşük maliyetli araç kiralama dalının Avrupa önderi olarak bilinen İspanya merkezli Goldcar’ı, FDN Kümesi satın...

FDN Kümesi Avrupa Önderi Goldcar’ı satın aldı

Düşük maliyetli araç kiralama dalının Avrupa önderi olarak bilinen İspanya merkezli Goldcar’ı, FDN Kümesi satın aldı.

Türkiye’deki pazar potansiyelinin artışına paralel olarak 34 yılı aşkın müddettir otomotiv yatırımlarıyla büyüyen FDN Kümesi, Goldcar İspanya’nın Türkiye’de bulunan şirketini 250 milyon TL karşılığında satın aldı.

Şirketlerin faaliyet gösterdiği piyasa şartlarının süratle değiştiği bir konjonktürde mevcut satın almanın dikkate paha bir adım olduğunu vurgulayan FDN Kümesi İdare Şurası Üyesi Fırat Fidan, ‘’ Günlük kiralama bölümündeki pazar hissemizi artırmak ve Türkiye distribütörlüğünü yürüteceğimiz Goldcar’ı istikrarlı bir biçimde büyütmek gayesiyle gerçekleştirdiğimiz bu satın alma sonrasında; şu an 6 noktada yer alan Goldcar Türkiye hizmet noktalarını önümüzdeki üç yıl içerisinde 45 noktaya çıkartmayı hedefliyoruz. ‘’ dedi. 

2023 yılında 1.3 milyar TL’lik yatırım planı

Yaptıkları ve yapacakları yatırımlarla ülkenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmaya devam ederken, Küme içerisinde faklı müşteri segmentasyonlarına yönelik operasyonları artırmayı hedeflediklerini aktaran Fidan, ‘’ Küme olarak 2022 yılında 3.5 milyar TL’lik bir ciro elde ettik. 2023 yılında ise yeni araç alımlarıyla filolarımızı yüzde 40 oranında genişleterek 1.3 milyar TL’lik yatırım yapmayı planlıyoruz. Gelecek amaçlarımıza yürürken yeni muvaffakiyet öykülerimizi büyüyen ailemizle birlikte karşılamak ise en büyük isteğimiz.’’ yorumunda bulundu.

Türkiye büyüme stratejimizin kıymetli bir parçası

100 bin araçlık filosuyla İspanya, İtalya, Portekiz başta olmak üzere 140 ülkede operasyonu olan Goldcar, mart 2017’de Türkiye’de de faaliyete geçmişti. İstanbul Sabiha Gökçen, Ankara, İzmir, Antalya ve Bodrum havalimanlarında ofisi bulunan Goldcar İspanya’nın Yürütme Konseyi Üyesi Jose Blanco ise satınalmayla ilgili, ‘’ Türkiye sahip olduğu rakipsiz potansiyelle büyüme stratejimizin değerli bir modülünü oluşturuyor. Bu noktada FDN Grubu’nun otomotiv kesimindeki esaslı geçmişi ve tecrübesi ile markamızın kısa, orta ve uzun periyottaki gayelerine daha çabuk ulaşacağına inanıyoruz. Hiç elbet bu satın alma, şiddetli olan makroekonomik ortamda marka konumlanmamızı korurken güçlenmemize de imkan sağlayacak.’’ sözlerini kullandı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı