Buca’da Belediye-Kooperatif işbirliği, tarımı canlandırdı

Buca Belediye Lideri Erhan Kılıç’ın 2020 yılında yaptığı kooperatifleşme daveti karşılığını buldu. Köyler bölgesinde üreticilerle...

Buca’da Belediye-Kooperatif işbirliği, tarımı canlandırdı

Buca Belediye Lideri Erhan Kılıç’ın 2020 yılında yaptığı kooperatifleşme daveti karşılığını buldu. Köyler bölgesinde üreticilerle oluşturulan kooperatif birlikteliği ile kentte ziraî alanda adeta bir muvaffakiyet kıssası yazılıyor. Birliktelik sayesinde geçmişte sadece 10 üyesi bulunan Buca Köyleri Ziraî Kalkınma Kooperatifi üye sayısı her geçen gün artarken, üreticinin ortacılar olmadan direkt tüketiciye ulaşması sağlandı. Kooperatifleşme atağı ile başlatılan kırsal kalkınma atağının yeni maksadı ise Buca’nın geçmişte olduğu üzere tekrar bir tarım kenti olması.

 

Sahip olduğu köylerdeki üretim potansiyeli ile İzmir’de bir muvaffakiyet kıssası yazan Buca Belediyesi, kırsal mahallelerinde daha evvelce hayata geçirilmiş olan fakat fonksiyonelliğini yitirmiş Buca Köyleri Ziraî Kalkınma Kooperatifi  ile yaptığı işbirliği sonucu bölgede tarımın tekrar atağa kalkmasını sağladı.

Bu kapsamda Buca Belediyesi tarafından  Belenbaşı, Doğancılar, Karacaağaç, Kaynaklar ve Kırıklar mahallelerindeki üreticilere tohum, fidan ve işgücü takviyesi verildi. Öte yandan üretilen eserlerin pazarlama kademesi planlanarak  ürünler 2021 yılı prestiji ile ilçede bulunan satış noktalarında ve Toplumsal Market’te satılmaya başlandı.

ÜRETİCİLERE FİDAN DAĞITILDI

Çalışmalar kapsamında üreticilere 2021 yılında Buca’nın eser çeşitliliğini artıracak 13 farklı eserde toplam 1.533 adet fidan dağıtıldı.

2022 yılı Nisan ayında tekrar köyler bölgesindeki Karacaağaç, Kırıklar, Belenbaşı, Doğancılar ve Kaynaklar’da toplam altı çeşit zerzevat fidesinden oluşan 100 bin adet fide üreticiye ulaştırıldı.

İSTİHDAMA KATKI SAĞLANDI

Kooperatifle yapılan ortaklaşa çalışmalar gençleri ve bayanları üretime kazandırarak istihdama da katkı sağlamış oldu. Çalışmanın bir başka kıymetli ayağını ise pazarlama ağının artırılması oluşturuyor. Kısa vadede Buca markalı eserler tüm İzmir’e, orta vadede Türkiye geneline ve uzun vadede e-ticaret platformlarıyla tüm dünyaya pazarlanması amaçlanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı