Facebook’un çatı şirketi Meta, en değerli 10 şirket listesinden çıktı

Son vakitlerde zımnilik sıkıntılarıyla boğuşan ve ismini Meta olarak değiştiren Facebok, kullanıcı kaybetmeye başladı. Facebook’un...

Facebook’un çatı şirketi Meta, en değerli 10 şirket listesinden çıktı

Son vakitlerde zımnilik sıkıntılarıyla boğuşan ve ismini Meta olarak değiştiren Facebok, kullanıcı kaybetmeye başladı.

Facebook’un çatı şirketi Meta payları, toplumsal medya şirketinin günlük kullanıcı sayısındaki düşüş ve gelecek çeyrekte gelir artışında yavaşlama beklentisini açıklamasıyla şubat başında apansız yüzde 20 kıymet kaybetmişti.

BİRİNCİ DEFA DÜŞÜŞ YAŞANDI

Facebook’un etkin günlük kullanıcı sayısı, 1.930 milyardan 1.929 milyara gerileyerek birinci kere bir evvelki çeyreğin gerisinde kaldı.

ARTIK EN KIYMETLİ 10 ŞİRKET ORTASINDA DEĞİL

Facebook’un günlük etkin kullanıcı sayısının birinci sefer gerilediğini duyurmasının akabinde düşmeye başlayan paylar, o vakitten bu yana yüzde 40 bedel kaybetti.

Meta, dünyanın en pahalı 10 şirketinden biri olarak gösterilirken kullanıcı sayısının düşmesiyle birlikte bu listedeki yerini kaybetti. Meta’nın yerini Çin merkezli Tencent aldı.

Bloomberg’in bilgilerine nazaran Meta, 565 milyar dolar ile dünyanın en kıymetli 11’inci şirketi pozisyonunda. Öte yandan şirket, sadece 5 ay evvel altıncı sıradaydı.

Listenin birinci sırasında 2.8 trilyon dolar piyasa bedeline sahip Apple, ikinci sırada ise 2.2 trilyon dolarlık Microsoft yer alıyor. Alphabet, Amazon ve Tesla da sırasıyla dört, beş ve altıncı sıralarda konumlanıyor.