Dünyada 500 Binden Fazla Rüzgar Türbini Teknisyenine Muhtaçlık Var

Global ölçekte ülkeler, karbon sıfır gayelerine ulaşmak ismine büyük bir efor gösteriyor. Bu amaç doğrultusunda...

Dünyada 500 Binden Fazla Rüzgar Türbini Teknisyenine Muhtaçlık Var

Global ölçekte ülkeler, karbon sıfır gayelerine ulaşmak ismine büyük bir efor gösteriyor. Bu amaç doğrultusunda gereken rüzgar gücü kapasitesini sağlamak için ise donanımlı rüzgar türbini teknisyenlerine duyulan gereksinim gün geçtikçe artıyor. O denli ki kesimin yeni yetenekleri çekmek, çalışan güvenliğini sağlamak ve sürdürülebilir bir gelecek oluşturma bağlamında dünya genelinde 500 binden fazla rüzgar türbini teknisyenine ve daha fazla işgücü yatırımına gereksinim olduğunu belirten Ülke Güç Genel Müdürü Ali Aydın, başta rüzgar gücü olmak üzere yenilenebilir kaynakların dünyanın dört bir yanındaki ülkelere dönüştürücü fırsatlar getireceğinin altını çiziyor.

Kara ve deniz rüzgar kapasitesindeki süratli büyüme, nitelikli iş gücü için büyük bir muhtaçlığı da beraberinde getiriyor. Global Rüzgar Örgütü (GWO) ve Global Rüzgar Gücü Konseyi’nin (GWEC) paylaştığı bilgiler, 2026 yılına kadar 67 oranında büyüyecek olan heyeti rüzgar kapasitesinin inşası ve işletilmesinde 569.000 türbin teknisyenine muhtaçlık duyulacağını gözler önüne seriyor. Dünyanın 2050 yılına kadar karbon sıfır amaçlarına ulaşma planında yer alan rüzgar gücü kapasitesinin süratli büyümesiyle yenilenebilir güç kaynaklarına yönelik dönüşümün gelecek periyotlarda ülkeler için fevkalâde fırsatlar getireceğinin altını çizen Ülke Güç Genel Müdürü Ali Aydın, teknisyen arzındaki boşlukların karşılanması için sanayi standardı güvenlik ve teknik eğitim kapasitesinde daha süratli büyümeye yönelik acil bir gereksinim ortaya çıkacağını söz ediyor.

Geleceğin Gücü Rüzgar Teknisyenlerine Emanet!

Çalışma ortamı metrelerce yükseklikte olan rüzgar türbini teknisyenliğinin gelecek yıllarda en gereksinim duyulan ve en çok tercih edilen meslek kollarının başında yer alacağı pek çok bilgiyle destekleniyor. Rüzgar türbinlerini kuran, denetleyen, bakımını yapan, onaran ve çalıştıran rüzgar türbini teknisyenlerinin yaptığı iş göz önünde bulundurulduğunda, teknisyenlerin gerekli eğitim ve donanıma sahip olması gerektiğini belirten Ülke Güç Genel Müdürü Ali Aydın, fosil yakıt bağımlılığından kurtulma yolunda başta rüzgar gücüne ve nitelikli teknisyen gereksinimine yönelik yatırımların büyük kıymet taşıdığını vurgularken geleceğin gücünün rüzgar türbini teknisyenlerine emanet olduğunun altını çiziyor.

Rüzgar Türbini Teknisyenleri Avrupa Standartlarında Eğitim Alıyor!

Zorlu çalışma ortamları göz önünde bulundurulduğunda rüzgar türbini teknisyenleri için dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise mesleksel eğitim yeterliliği oluyor. Yurtiçi ve yurtdışındaki rüzgar gücü santrallerine çeşitli servis hizmetleri sunan Ülke Güç teknik grubunun Avrupa standartlarında eğitim aldıklarını belirten Ali Aydın, ‘’Teknisyenlerimiz Avrupa’daki uygulama alanlarında tamamladıkları eğitimlerin akabinde sertifika hakkı kazanıyor ve ülkemizdeki rüzgar santrallerinde misyonlarına başlıyor. Ülke Güç olarak operasyonel verimlilik ile çalışanlarımızın güvenliğini bir bütün olarak değerlendirdiğimizde, teknolojinin getirdikleri bize büyük bir alan kazandırıyor. O denli ki türbin kanat ve kule operasyonlarını daha süratli ve daha kolay yapabilmek ismine dronelar ya da yüksekte çalışma platformlarını kullanıyoruz. Bu teknolojiler bize iş sıhhati ve güvenliği açısından büyük avantaj sağladığı üzere çalışanlarımıza da yeni ve eşsiz yetkinlikler elde etmesine de imkan tanıyor. 2026 yılına kadar dünyanın muhtaçlığı olan yeni rüzgar türbini teknisyenleri için ülkemizde ve faaliyet gösterdiğimiz etraf coğrafyalarda bu muhtaçlığı karşılanmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.” tabirlerinde bulunuyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı