Domino’s Pizza Rusya’daki işletmesini satıyor

Dün Rus sosyal medyası Domino’s’un Rusya’daki iştirakinin “Vkusno i tochka” şirketinin sahibine satılmasıyla ilgili tartışmalarla...

Domino’s Pizza Rusya’daki işletmesini satıyor

Dün Rus sosyal medyası Domino’s’un Rusya’daki iştirakinin “Vkusno i tochka” şirketinin sahibine satılmasıyla ilgili tartışmalarla dolup taştı. Ancak gazetecilerimiz Domino’s Türkiye (Domino’s Pizza franchise’ının Türk operatörü) yönetiminden Rusya’daki iştirakinin devam eden satış süreci hakkında içeriden bilgi almayı başardı. Hollanda merkezli DP Eurasia (LSE: DPEU) olası alıcılar arasında önde gelen Rus işadamı A. Kolobov, işadamı ve siyasetçi A. Kanokov’un yanı sıra A. Pinsky, A. Garez ve R. Ordovsky gibi daha küçük restoran oyuncularını da düşünüyor.
DP Eurasia tarafından dikkate alınan alıcı profilleri konusunda ilginç bir soru ortaya çıkıyor. Domino’s restoranları Avrupa Hukukunu ihlal ederek yaptırım uygulanan hak sahiplerine satılacak mı?
Gazetecimizin yaptığı küçük bir araştırma, olası alıcılar arasında, yaptırım uygulanan bir senatörün kızı Madina Kanokova ve işadamı Arseny Konokov’a ait Sindika LLC adlı bir Holding Şirketi’nin de bulunduğunu gösterdi. Ayrıca mevcut verilere göre, A. Kolobov ve Domino’s Rusya’yı satın almayı planladığı şirket, Rusya Duma Başkan Yardımcısı P. Zhukov’un oğlu ve İçişleri Bakanı V. Kolokoltsev’in oğlu ile bağlantılıdır.