Dolar/TL 17,22 seviyelerinde işlem görüyor

Cuma günü ABD’nin mayıs ayı enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesine rağmen ekonomi idaresinin açıkladığı finansal...

Dolar/TL 17,22 seviyelerinde işlem görüyor

Cuma günü ABD’nin mayıs ayı enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesine rağmen ekonomi idaresinin açıkladığı finansal istikrarı güçlendirici önlemlerle düşüş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü evvelki kapanış düzeyinin yüzde 0,4 altında 17,11’den tamamladı. Dolar/TL, yeni haftaya ise yükselişle başlamasının akabinde saat 10.45 prestijiyle yüzde 0,3 artışla 17,22’den süreç görüyor.

EURO VE STERLİNDE SON DURUM

Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,2 yükselişle 18,0430’dan, sterlin/TL yüzde 0,1 bedel kazanarak 21,1160’tan satılıyor. Dolar endeksi, yükselişini dördüncü süreç gününe taşıyarak 104,6 ile yaklaşık bir ayın tepesini test ederken, avro/dolar paritesi evvelki kapanış düzeyinin yüzde 0,3 altında 1,0490’dan alıcı buluyor.

FED’İN FAİZ SİYASETİ KAYGI YARATIYOR

Analistler, ABD’de cuma günü açıklanan mayıs ayı enflasyon verisinin yıllık yüzde 8,6 ile yeni tepeye işaret etmesinin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif faiz artırımlarını sürdüreceği tasalarını beraberinde getirdiğini, bu durumun global ölçekte dolar talebi artırdığını söyledi. Bu hafta çarşamba günü açıklanacak Fed’in faiz kararı öncesi döviz piyasalarında oynaklığın sürebileceğini aktaran analistler, yüzde 3,23 ile Kasım 2018’den bu yana en yüksek seviyeyi gören ABD’nin 10 yıllık tahvil faizinin seyrinin de yakından izlenmesi gerektiğini tabir etti. Analistler, bugünün data gündeminin sakin olduğunu, teknik açıdan dolar endeksi için 104,1’in dayanak, 105’in ise direnç olarak izleneceğini bildirdi.

AA / Belgin Yakışan Memnun – İktisat