Doğal gaz fiyatlarına artırım gelecek mi? Bakan Dönmez vatandaşın merak ettiği soruyu yanıtladı

Bakan Dönmez, Türkiye’nin bu kış doğal gazda kasvet yaşamayacağını belirterek, “Aralıkta doğal gaz fiyatlarında artış...

Doğal gaz fiyatlarına artırım gelecek mi? Bakan Dönmez vatandaşın merak ettiği soruyu yanıtladı

Bakan Dönmez, Türkiye’nin bu kış doğal gazda kasvet yaşamayacağını belirterek, “Aralıkta doğal gaz fiyatlarında artış olmayacak” dedi.

“KARADENİZ GAZI BİRİNCİ ETAPTA MUTFAK VE BANYO KULLANIMINI KARŞILAYACAK”

Bakan Dönmez’in açıklamalarından satır başları şu halde; “Kara ve denizde boru serim süreci bitti. 280 tonluk bir kilit ekipman Türkiye’ye getirildi. Amacımız 2023 Mart ayında vatandaşla buluşturmak. Alanda hummalı bir çalışma var. 1200 dönümlük yerde gaz dönüşüm tesisini inşa ediyoruz. Karadeniz gazında boru serim süreci bitti. Mart ayında birinci gaz sisteme girecek. 4 yıl sonra konutlardaki gazın tamamını karşılayacak. Karadeniz gazı birinci etapta mutfak ve banyo kullanımını karşılayacak. Doğalgazda sübvansiyon oranı yüzde 75. Doğalgazın üretilmesiyle vatandaşımıza gereken yardımları yapmak için elimizden geleni yapacağız. Buz gazla hem milletimiz hem de devletimiz kazanacak’.

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez.

“ÖNGÖRÜLÜR FİYAT İDDİASI KELAM KONUSU DEĞİL, OYNAKLIK ÇOK FAZLA”

Burada öncelikle global fiyatlara bakmak gerekiyor. Pandemi öncesi ve sonrasına bakacak olursak doğal gazda olağandışı artışlar oldu. Ukrayna’daki savaş kısa müddette biterse piyasayı rahatlatır. Öngörülebilir fiyat kestirimi kelam konusu değil, oynaklık çok fazla.

“TÜRKİYE BU KIŞI PROBLEMSİZ ATLATACAK”

Ama yaz aylarındaki yüksek düzeyin gerilediğini görüyoruz. Lakin bu süreksiz mi olacak yoksa kalıcı mı olacak göreceğiz. Ancak Aralık ayında doğal gaza artırım yapılmayacak. Türkiye bu kışı problemsiz atlatacak.”

Doğal gaz fiyatlarına artırım gelecek mi? Bakan Dönmez vatandaşın merak ettiği soruyu yanıtladı yazısı ilk önce Csa Haber üzerinde ortaya çıktı.