Bitfinex, Piyasaları Tahlil Ettiği Haftalık Alpha Raporunun 29.Sayısını Yayınladı

Fed açıklamaları her vakit bir sanat olmuştur. Faizlerde 75 baz puanlık bir artışla sonuçlanan geçen...

Bitfinex, Piyasaları Tahlil Ettiği Haftalık Alpha Raporunun 29.Sayısını Yayınladı

Fed açıklamaları her vakit bir sanat olmuştur. Faizlerde 75 baz puanlık bir artışla sonuçlanan geçen haftaki FOMC toplantısının akabinde, Fed Lideri Jerome Powell, gelecekteki faiz artışlarının daha küçük olabileceğini söyledi fakat daha sonra artışların devam edeceğini belirterek kendisiyle çelişti lakin bir halde karışıklık dizginlendi. Lakin Fed’in duruşuna çok şaşırmamalıyız. Aralıksız arttırımların kimseye yararı yok ve Fed, mart ayından bu yana 375 baz puanlık faiz artışının ekonomiyi etkileyeceğini biliyor. Bu nedenle, ipleri boğacak derecede sıkmadan gergin tutuyor. Piyasanın yansısı, son faiz artışının bir yansıması değil, yatırımcıların ve işletmelerin faiz artışlarına nasıl reaksiyon verdikleri ve varlıkların kıymetini nasıl yorumladıklarıydı. Fed bunu dikkate alarak para siyasetini belirlerken yeterli bir istikrar kurmalı.

Reel iktisatta ‘’maaş enflasyonu’’ çok zorludur. Ekim ayında, çalışan bireylerin fiyatları bir evvelki yıla nazaran yüzde 7,7 artarken, iş değiştirenler için şaşırtan bir halde yüzde 15,2 arttı. Bu, Eylül ayında yüzde 15,7’den düştü, fakat yeniden de çok büyük bir oranda. Faizlerin temel belirleyicisi olan TÜFE, Ekim ayında yüzde 0,6 arttı. Fed’in yüzde ikilik enflasyon maksadına ulaşması için TÜFE’nin azamî yüzde 0,1-0,2 oranında artması gerekiyor. 13-14 Aralık’taki bir sonraki FOMC’den evvel iki TÜFE baskısı daha var. Çekirdek TÜFE’nin yüzde 0,3-0,4’e düştüğünü ve öbür göstergelerde bir yavaşlama görürsek, Aralık’ta oranlar yalnızca 50 baz puan yükselebilir.

Hisse senetleri üzere riskli varlıklar için bu belirsizliğin negatif olması gerekir, lakin 10 yıllık hazineler üzerindeki mevcut pay senedi risk primi yalnızca 90 baz puandır ve bu, 129 baz puanlık tarihî ortalamanın çok altında. Burada daha fazla oynaklık beklediğimiz manasına geliyor. Daha güçlü bir istihdam raporuna karşın, pay senetleri geçen cuma günü toparlandı. Fakat bu bize gerçekçi gelmiyor.

Zincire baktığımızda, oyun sanayisine maruz kalan kripto varlıklarında meydana gelen süratli büyümeye dikkat çekiyoruz. BNB ve Polygon, oyun geliştiricileri için baskın blok zincirleri oldu, lakin Solana ekosistemde yer kazanıyor, WAX ve Hive’da bünyelerinde barındırdıkları oyunlar için sadık bir kitlesi nedeniyle sağlam ve başarılı olduklarını kanıtladılar.

Bitfinex Piyasa Analistlerinin yorumu:

“Binance ve FTX ortasındaki tansiyonlar ortaya çıktıkça, Federal Rezerv’in enflasyonla ve olumsuz haber akışıyla gayret etme yeteneği hakkında devam eden telaşlar göz önüne alınarak, Bitcoin bugün bir sefer daha geri çekiliyor. Binance ve FTX ortasındaki halka açık tartışmadan kaynaklanan kaygılar kripto para piyasasını ele geçirdi ve FTX’in tokeni FTT’nin yanı sıra FTX’in ana ticaret firması Alameda Research’ün en büyük holdinglerinden biri olan Solana’da agresif bir satışla sonuçlandı. FTX ve Alameda, Binance şefi CZ’nin FTT durumunu tasfiye edeceğini açıklamasının akabinde öbür bir ‘’ Three Arrows’’olayının endişelerini yatıştırmak için çabaladı. Bu, hislerin yönlendirdiği bir alanda traderları endişendirmeye devam ediyor. Kripto para fiyatları, Bitcoin’in de 20.000’ın altına düşmesiyle süratli bir toparlanma belirtisi gösteriyor.

Bazı kıymetli çıkarımlar: Web 3 üzerindeki Oyun dalının Büyümesi

Oyun dalı, blok zinciri teknolojisini kullanan oyna-kazan ve oyun içi para üniteleri üzere çeşitli modellerin daha yaygın hale gelmesiyle süratli bir büyüme yaşadı.

175 milyar dolarlık oyun sanayisinin 2020’deki satışlarının yüzde 91’i çevrimiçi yapıldı. Dijital oyun pazarının 2028 yılına kadar 560 milyar dolara ulaşacağı varsayım ediliyor ve işlerin buradan daha düzgün olması mümkün. Dijital dağıtım kanalları, daha fazla geliştiricinin işe alınmasını sağladıklarından ve kullanıcıların en âlâ içeriği bulmalarına yardımcı olduklarından bu genişleme için çok kıymetlidir. 2004 yılından bu yana, Steam, Good Old Games (GOG.com), EA’s Origin ve Epic Games Store (EGS) dahil olmak üzere birçok işletme dijital dağıtım hizmeti modelini benimsemiştir. 2010’dan sonra, taşınabilir oyunların benimsenmesi, Apple’ın App Store’unun (iOS aygıtları için) ve Google’ın Play Store’unun (Android aygıtlar için) süratli yükselişiyle sonuçlandı. 2020 yılına kadar, toplam 175 milyar dolarlık oyun sanayisi gelirinin yüzde 91’i dijital satışlardan geldi.

Kriptoda, oyun protokolleriyle meşgul olan faal cüzdanların sayısının, en önde gelen blok zincirlerinin her birinde oyun oynamanın popülaritesinin kaba bir göstergesi olarak yorumlanabileceğini gözlemleyebiliriz (cüzdan etkileşimleri faal oyunculara eşit değildir). BNB en fazla cüzdan etkileşimine sahip olsa da grafiği değerli ölçüde çarpıtan üç oyunun (Splinterlands, Alien Worlds ve Farmers World) hâkim olduğu Hive ve WAX’ın varlığına dikkat etmek değişiktir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı