Eurovision yarışmasının şampiyonu Kalush Orkestra grubu, kupalarını ülkeleri için 900 bin dolara sattı

2022 Eurovision Müzik Yarışı’nın galibi Ukraynalı Kalush Orkestra, kazandıkları kupayı saklamak yerine ülkeleri için kullanma...

Eurovision yarışmasının şampiyonu Kalush Orkestra grubu, kupalarını ülkeleri için 900 bin dolara sattı

2022 Eurovision Müzik Yarışı’nın galibi Ukraynalı Kalush Orkestra, kazandıkları kupayı saklamak yerine ülkeleri için kullanma kararı aldı. Küme, savaşta olan ülkelerinin ordusu için kupayı sattı.

KONSERDE YARDIM DAVETİNDE BULUNDU

Kalush Orkestra, Ukrayna ordusu için insansız hava araçları satın almak gayesiyle Facebook’ta açık artırmayla sattı. Satış, kümenin tıbbi bakım ve gereç için para toplama maksadıyla Berlin’deki Brandenburg Kapısı’ndaki bir yardım konseri verdiği esnada gerçekleşti. Konser esnasında konuşan küme üyelerinden Oleh Psiuk, Birleşmiş Milletler’e nazaran en az 4 bin 31 sivilin hayatını kaybettiğini, 4 binden fazla kişinin de yaralandığını söyleyerek yardım davetinde bulundu. Açık artırma üzerine satışa çıkarılan kupa tam 900 bin dolar yani yaklaşık 15 milyona satıldı.

Reuters haber ajansında yer alan habere nazaran, Ukraynalı sunucu Serhiy Prytula, kupanın satışından elde edilen gelirin Ukrayna üretimi 3 PD-2 drone satın almak için kullanılacağını açıkladı.