Heyecan dorukta! 1 milyondan fazla öğrenci bugün LGS kapsamındaki merkezi sınavda ter dökecek

Lgs merkezi imtihanında oturumlar, imtihan müddetleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında rastgele bir değişiklik olmayacak,...

Heyecan dorukta! 1 milyondan fazla öğrenci bugün LGS kapsamındaki merkezi sınavda ter dökecek

Lgs merkezi imtihanında oturumlar, imtihan müddetleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında rastgele bir değişiklik olmayacak, 2018’den bu yana uygulanan imtihanın birebir formattaki uygulaması bu yıl da devam edecek.

SÖZEL OTURUM SAAT 09.30’DA BAŞLAYACAK

İmtihan, iki oturum halinde uygulanacak. Sözel oturum, saat 09.30’da başlayacak ve öğrencilere Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı lisan derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama müddeti verilecek.

SAYISAL OTURUMDA 80 DAKİKA MÜHLET VERİLECEK

Saat 11.30’da başlayacak matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun yöneltileceği sayısal oturumda ise öğrencilere 80 dakika müddet verilecek. Bu sene iki oturum ortasında öğrenciler, okul bahçelerine çıkabilecekler, muhtaçlıklarını giderebilecekler. Sözel ve sayısal kısımlardaki her bir alt test için hakikat ve yanlış karşılık sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ilişkin ham puanı, ilgili teste ilişkin gerçek yanıt sayısından yanlış yanıt sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

İMTİHANA GİRMEYENLER İÇİN MAHALLÎ YERLEŞTİRME

Bakanlık Kovid-19 salgını sürecinde başlatılan uygulamada olduğu üzere bu yıl da 8. sınıfta okuyan 1 milyon 236 bin öğrencinin LGS başvurusunu merkezi olarak düzenledi. İsteyenler öğrenciler, imtihana girecek. İmtihana girmeyen öğrenciler de lokal yerleştirme ile liselere yerleştirilecek. Öğrenciler, bu yıl da kendi okullarında imtihana girecek. LGS imtihan giriş dokümanları, imtihan günü öğrencinin imtihana gireceği salon ve sırada hazır olacak. İmtihan giriş dokümanları, 27 Mayıs’ta e-Okul veli bilgilendirme sisteminden ilan edildi.

İŞTE ADAYLARIN İMTİHANA GELİRKEN YANLARINDAN BULUNDURMASI GEREKENLER

Öğrenciler, geçerli kimlik evrakları (nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartı, geçerlilik mühleti devam eden pasaport, yabancı asıllı öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından verilen fotoğraflı, mühürlü kimlik belgesi) ile imtihana alınacak. Velilerin imtihandan bir gün evvel bu dokümanlarını hazırda tutmaları gerekiyor. İmtihan, 17 bin 915 okulda yaklaşık 700 bin imtihan görevlisiyle yapılacak. İmtihan sonuçlarının açıklanacağı 30 Haziran’da merkezi imtihanla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının kontenjanları da belirli olacak.

AA / Aktüel