Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı bağlantıyla Diyarbakır Anneleri’ne seslendi: Tarihe altın harflerle yazıldı

Evlatları, hain terör örgütü PKK tarafından dağa kaçırılan anneler, HDP Vilayet Binası önünde hareket yaparak...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı bağlantıyla Diyarbakır Anneleri’ne seslendi: Tarihe altın harflerle yazıldı

Evlatları, hain terör örgütü PKK tarafından dağa kaçırılan anneler, HDP Vilayet Binası önünde hareket yaparak evlatlarını istiyordu. Annelerin bu uğraşı sonucu çok sayıda kişi, PKK’nın elinden kurtarılarak ailelerine kavuşturuldu.

CANLI İRTİBATLA HİTAP ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır annelerinin başlattığı oturma aksiyonunun 1000. gününde, canlı temasla Diyarbakır’daki ailelere hitap etti.

“TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZILDI”

Erdoğan, “Bundan tam 1000 gün evvel Hatice Akar kardeşimizle başlayan uğraşınız, eşine seçkin rastlanır bir evlat sevgisi ve azim destanı olarak tarihe altın harflerle yazıldı” diye konuştu.

“ANNELERİN KARARLI DURUŞU HDP’YE KEPENK KAPATTIRDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Eylemle 35 aile, terörün pençesinden kurtardıkları evlatlarına kavuşmanın sevincini yaşadı. Anne ve babalarının “geri dön” davetine kayıtsız kalmayıp örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan çocukları gören başka aileler, aksiyonlarında daha kararlı hale geldi. Annelerin kararlı duruşu, HDP’ye kepenk kapattırdı. Ailelerin haykırışlarını duymak istemeyen HDP’liler, devayı bir müddet kepenklerini kapatmakta buldu.

“HER ŞEYİN ZORLA YAPTIRILDIĞINI SÖYLEDİLER”

Ailelerin kararlı duruşundan sonra HDP, vilayet binasında yaptığı faaliyetlerini ilçe binalarına taşıdı. Savlara nazaran, bu süreçte terör örgütü PKK yandaşları, ailelere tehditlerde bulundu, onları yıldırmaya çalıştı. Teslim olan gençler, tabirlerinde yaşadıkları her şeyin zorla yaptırıldığını öne sürdü. Ailelerin duruşu, Türkiye’ye ile hudutlu kalmadı. Almanya’ya kadar ulaştı.”