TEKNOFEST dikey inişli roket yarışması başvuruları sürüyor

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji Şenliği TEKNOFEST, geçtiğimiz yıl 21-26 Eylül’de İstanbul Atatürk Havalimanı’nda...

TEKNOFEST dikey inişli roket yarışması başvuruları sürüyor

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji Şenliği TEKNOFEST, geçtiğimiz yıl 21-26 Eylül’de İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenmiş ve epey ilgi çekmişti. Artık ise gözler, bu yıl Samsun’da düzenlenecek olan TEKNOFEST 2022’ye çevrildi.

Rotasını Karadeniz’e çeviren TEKNOFEST, her yıl yüz binlerce gencin müracaatta bulunduğu Türkiye’nin en büyük para ödüllü Teknoloji Yarışları’nı bu yıl 39’u ana müsabaka olmak üzere 97 farklı kategoride düzenliyor.

DİKEY İNİŞLİ ROKET MÜSABAKASI BİRİNCİ OLACAK

TEKNOFEST kapsamında ve dünyada birinci defa düzenlenen “Dikey İnişli Roket Yarışması” için müracaatlar sürüyor.

Ülkemizin gelecek 10 yıldaki teknolojik ilerleme yol haritasında yer alan “Roket İtkili İniş Sistemleri” hakkında lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim görmekte olan öğrencilerin bilgi edinmesini sağlamak ve gençlere farklı disiplinlerde bilgi ve deneyime sahip üyelerle grup halinde tasarım yapma yeteneğini kazandırmayı amaçlayan müsabaka, TUBİTAK SAGE yürütücülüğünde düzenleniyor.

SON MÜRACAAT 28 ŞUBAT

Müsabakada ekiplerden, tasarlayacakları roketin yarış komitesi tarafından sağlanacak olan havada askıda tutma sistemi ile adaptasyonunu sağlamaları ve roketin özgür bırakılmasının akabinde, soğuk gaz itki sistemi kullanarak denetimli formda yere inmesi bekleniyor. Müsabakaya müracaatlar 28 Şubat tarihine kadar yapılabiliyor.

TEKNOFEST müsabakaları kapsamında bu yıl birinci sefer düzenlenen müsabakaya yurt içi ve yurt dışında tahsil gören lisans ve lisansüstü öğrencileri ve ayrıyeten mezunları katılabiliyor.

TOPLAM 95 BİN TL ÖDÜL VAR

Yarışa katılan kadroların 22-26 Ağustos 2022 tarihleri ortasında Ankara’da yarışacağı Dikey İnişli Roket Yarışında birincilik mükafatı 40 bin TL, ikincilik mükafatı 30 bin TL ve üçüncülük mükafatı 25 bin TL olarak belirlendi.

Müsabakada dereceye giren ekipler, mükafatlarını 30 Ağustos-4 Eylül 2022’de Samsun Çarşamba Havalimanında düzenlenecek TEKNOFEST’te alacak.