Çiğdem Karaaslan: Artık Duvarsız Yıllar Yaşıyoruz

AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Kavganın hakim olduğu, ötekileştirmelerin olduğu...

Çiğdem Karaaslan: Artık Duvarsız Yıllar Yaşıyoruz

AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Kavganın hakim olduğu, ötekileştirmelerin olduğu üniversitelerimizden bugün Türkiye’nin dört bir yanında 209 üniversitemizle birlikte fikir özgürlüğünün, görüş özgürlüğünün, bilimin, sanatın, eğitimin, akademik araştırmaların hakim olduğu gerçekten duvarsız yıllar yaşıyoruz.” dedi.

Samsun Üniversitesinin (SÜ) kuruluşunun yıl dönümü hasebiyle Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda düzenlenen “5. Yılında Samsun Üniversitesi” programında konuşan Karaaslan, üniversitenin bünyesinde Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin bulunduğunu hatırlattı.

Özdemir Bayraktar’ın hayal ettiği, kurduğu, gerçeğe dönüştürdüğü, evlatlarına ve kaç evlatlara emanet ettiği bir öykünün olduğunu belirten Karaaslan, “Dolayısıyla bu kıssanın de Samsun Üniversite’mizde hayat bulmuş olması, buradan yetişecek birçok kuşaklara ilham verecek olması ve umut ediyorum ki bu jenerasyonlara vermiş olduğu ilhamla birlikte ülkemizin kalkınma serüvenine önemli katkı sağlayacak olması da ayrıyeten çok kıymetli.” diye konuştu.

Yakın geçmişte, üniversitelere duvarlar örüldüğünü, bir kısım insanların duvar içerisinde, bir kısmının ise dışarıda bırakıldığını anlatan Karaaslan, şunları söyledi:

“Kavganın hakim olduğu, ötekileştirmelerin olduğu üniversitelerimizden bugün Türkiye’nin dört bir yanında 209 üniversitemizle birlikte fikir özgürlüğünün, görüş özgürlüğünün, bilimin, sanatın, eğitimin, akademik araştırmaların hakim olduğu gerçekten duvarsız yıllar yaşıyoruz. Hasebiyle değerini bilmek gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’de çok yaygın bir anlayışın hakim olduğunu gördükten sonra bir kere daha memnunluk duyuyorum. İsmini Türkiye Yüzyılı koyduğumuz bu yeni süreçte tüm kazanımların arttığı yeni amaçların ve hayallerin hayat bulduğu, hepimizin tahminen siyaseten farklı görüşlerimiz, hayata bakış açılarımızdaki farklılıklar olsa da aslında büyük ve güçlü Türkiye iştirakinde bulunduğu bir vakit dilimini işaret ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’mizin 100. yılı.”

Karaaslan, Kızılelma, Togg, TCG Anadolu ile Karadeniz doğal gazından çok bahsettiklerini, oralarda misyon yapan 10 binlerce genç mühendisten biraz az bahsettiklerini, o gençlerin, o jenerasyonların, o ufukların yetişmesine emek veren, katkı veren, gönül veren hocalara gönülden teşekkür ettiğini belirtti.

SÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın da üniversitede “duvarsız üniversite” kavramını hayata geçirdiklerini kaydetti.

Aydın, üniversitenin 18 Mayıs 2018’de kurulduğundan bu yana muvaffakiyetleri ve mesuliyetlerini yine hatırladıklarını, eğitim, öğretim, araştırma ve topluma hizmet alanında öncü olmak için yeni yollar aradıklarını lisana getirdi.

Okulun tanıtımının yapıldığı programda, üniversitenin kurulmasında emeği geçenlere plaket takdim edildi. Programa AK Parti Samsun Milletvekilleri Orhan Kırcalı, Ersan Aksu, CHP Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, kent protokolü, üniversitenin akademisyenleri, işçisi ve davetliler katıldı.

Kaynak: AA / Recep Bilek – Eğitim