Bu 2 Kripto Para İçin ‘Çöküş Tahmini’ Yapıldı!

Kripto para dünyasında tahminen de en çok endişe duyduğumuz şey çöküş iddiaları. Yerine nazaran analistlerce...

Bu 2 Kripto Para İçin ‘Çöküş Tahmini’ Yapıldı!

Kripto para dünyasında tahminen de en çok endişe duyduğumuz şey çöküş iddiaları. Yerine nazaran analistlerce yapılan varsayımlar var. Pekala, bu türlü bir durum piyasada ne tabir eder? Açıkçası yaklaşımlarımızı değiştirir. Bakış açımıza tesir eder. Haberimiz de bu tipten. Detaylarına bakalım.

Kripto para için çöküş mü?

Staking’i destekleyen likidite staking protokolü Lido ilgili haber. Buna nazaran Lido, şu anda Ethereum topluluğu üyelerinin kimilerinin gaye tahtasında. Ayrıyeten platformun Ethereum’u merkezileştirdiği söz ediliyor. Ayrıyeten blockchaini kırılgan hale getirebileceği istikametinde dehşetler var. 1 Haziran itibariyle Lido en büyük merkezi olmayan finans protokolü. DeFiLlama bilgileri, platformun 13,2 milyar dolarlık stake halindeki varlığı yönettiğine işaret ediyor. Bu sayı MakerDAO’daki toplam kilitli pahanın (TVL) neredeyse iki katı. MakerDAO’nun TVL’sinde 6,29 milyar doları var. Ayrıyeten sadece Ethereum’a hizmet ediyor.

bu 2 kripto para icin cokus tahmini yapildi 0 NHIX8eCf

Eleştirmenlerin kaygısı sadece Lido’nun TVL açısından hakimiyeti değil. Tıpkı vakitte protokolü kullanan doğrulayıcıların sayısı ile de ilgili. Kriptokoin.com olarak baktığımızda on-chain bilgilere nazaran, Beacon Chain’de, yani proof-of-stake ağında 19 milyondan fazla Ethereum stake halinde. Lakin, bu ölçünün 6 milyonu, Lido aracılığıyla stake halinde. Bu, likidite stake protokolünden geçen tüm stake halindeki kripto para Ethereum’un yaklaşık %36’sı manasına geliyor. Ayrıyeten, paralel datalar tüm Ethereum doğrulayıcılarının %32’sinin Lido altyapısını kullandığını gösteriyor.

Dış taarruzları teminata almak

Ethereum’un proof-of-stake sisteminde, süreçleri doğrulamak gerekiyor. Ayrıyeten ağı dış akınlara karşı teminat altına almak için doğrulayıcılara muhtaçlık duyulmakta. Artık güç tüketen ve değerli teçhizatları çalıştırmak zorunda olmayan doğrulayıcıların dağıtımı, Ethereum ağının merkezsizleştirilmesi için kritik kıymete sahip. Kripto para Ethereum doğrulayıcılarının global dağıtımı, şu anda 26 milyar doların üzerinde varlığı yöneten protokol kullanıcılarının ve operatörlerinin çoğunluk saldırısı konusunda endişelenmek zorunda kalmayacağı sağlam bir platforma dönüşecek. Lido’da ortaya çıkan bu merkezileşme seviyesi, birtakım Ethereum topluluğu üyelerinin ağı istikrarsızlaştırabileceğinden kaygı duymasına neden oluyor.

bu 2 kripto para icin cokus tahmini yapildi 1 z1Ouinj3

Geçmişte, bir istemci operatörü olan Prysm değerli bir gelişme yaşamıştı. Buna nazaran, tüm Ethereum proof of work nodelarının %66’sından fazlasının kendi yazılımlarını kullandığı keşfedildiğinde piyasa hissesinin değerli bir kısmını kaybetmişti. Birebir müdahale Lido’nun genişlemesini engellemek için de gerekli olabilir mi? Eleştirmenlere nazaran, mevcut topluluk, ortaya çıkan problemleri ele almak için eğitim malzemesi ve inisiyatiften mahrum. Şimdiye kadar, LidoDAO altyapısını kullanan tüm doğrulayıcıların %32’si, kripto para Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in ağın doğrulayıcılarını barındırmak isteyen her varlık için önerdiği hududun iki katından fazla.

Kripto para LDO fiyatı düşebilir

Ortaya çıkan merkezileşme sorularıyla birlikte LidoDAO, birden fazla varlığa bölünerek bile merkezsizleşmeye zorlanabilir.  Bununla birlikte, kripto para LDO sahipleri için, protokolün hakimiyetini kıracak rastgele bir aksiyonun fiyatlar üzerinde önemli bir tesiri olabilir. 1 Haziran itibariyle, LDO’nun idare tokenı olan LDO en yeterli performans gösterenlerden biri.

bu 2 kripto para icin cokus tahmini yapildi 2 XSrSMDEP

Aralık 2022’nin en düşük düzeylerinden itibaren LDO, daha fazla kripto para ETH sahibinin Ethereum proof-of-stake ağından yıllık mükafatlar kazanmak için Lido Finance altyapısı aracılığıyla stake etmeyi tercih etmesiyle spot fiyatlara nazaran %125 artış gösterdi.

Bitcoin için düşüş uyarısı

Kripto para Bitcoin fiyatı 26.500 $ takviyesinin üzerinde konsolide oluyor. BTC, 26.500 dolar takviyesinin altına gerçek bir hareket yaparsa düşme ihtimali var. Bitcoin hala 26.500 dolar dayanak bölgesinin üzerinde kalmak için uğraş ediyor. Fiyat 27.250 doların ve 100 saatlik Kolay hareketli ortalamanın altında süreç görüyor. BTC/USD kurunun Kraken borsasından alınan saatlik  grafiğinde 27.220 dolara yakın dirençle oluşan kıymetli bir düşüş eğilimi çizgisi yer alıyor. Paritenin daha yüksek düzeylerde bir düzelme hareketi kelam konusu. Lakin fiyat artarsa 27.500 dolar direncinin üzerinde BTC daha da yükselecek.

bu 2 kripto para icin cokus tahmini yapildi 3 UeHYbuq2

Kripto para Bitcoin’in fiyatı 27.200 dolar direncini aşamazsa, aşağı taraflı hareket gelecek. Aşağı istikamette anlık takviye 26.560 dolar düzeyine yakın. Bir sonraki ana takviye, fiyatın güçlü bir düşüşe başlayabileceği 26.500 dolar bölgesine yakın. Belirtilen durumda, fiyat önümüzdeki seanslarda 25.500 dolar dayanağına hakikat düşebilir.