Brezilya, Telegram’ı ülke genelinde yasakladı

Brezilya’da Facebook ve Twitter üzere toplumsal ağların düzmece haberlere karşı daha katı tedbirler uygulamaya başlamasının...

Brezilya, Telegram’ı ülke genelinde yasakladı

Brezilya’da Facebook ve Twitter üzere toplumsal ağların düzmece haberlere karşı daha katı tedbirler uygulamaya başlamasının akabinde, çok sağcı lider Jair Bolsonaro’nun destekçileri Telegram uygulamasına daha fazla ilgi göstermişti.

Ekimde düzenlenecek genel seçimlerden evvel Bolsonaro’nun takipçileri ve destekçileri Telegram’ı kullanmaya başladı.

Facebook, Twitter ve YouTube üzere toplumsal medya platformlarında kısıtlama ve sansür uygulanırken, Telegram’da ileti içeriklerine neredeyse hiç müdahale edilmiyor.

TELEGRAM’A YASAK GELDİ

Bolsonaro ve müttefikleri hakkında dezenformasyon yaymakla ilgili soruşturmayı denetleyen Yargıç Alexandre de Moraes, internet sağlayıcılarına ve telefon operatörlerine, ekim ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde insanların Telegram’a erişimini engellemelerini emretti.

Yargıç, ayrıyeten Google ve Apple’a iletileşme hizmetini uygulama mağazalarından da kaldırmalarını söyledi.


UYMAYANA CEZA VAR

Karara tüm şirketlerin beş gün içinde uymaları istenirken, uyulmaması halinde de günde 20 bin dolar para cezasına çarptırılacakları belirtildi.

Ayrıyeten, Telegram engellendikten sonra uygulamaya erişmek için VPN kullanan bireylerin de 20 bin dolarlık para cezasıyla karşı karşıya kalacağı vurgulandı.