Msp’ler İçin Savunmayı Artırmanın 5 Yolu

Siber tehditlerin arttığı günümüzde, yeni jenerasyon berbat hedefli yazılımdan muhafaza hizmetleri kıymet kazanıyor. Yönetilen hizmet...

Msp’ler İçin Savunmayı Artırmanın 5 Yolu

Siber tehditlerin arttığı günümüzde, yeni jenerasyon berbat hedefli yazılımdan muhafaza hizmetleri kıymet kazanıyor. Yönetilen hizmet sağlayıcılar (MSP) müşteri muhafazasını geliştirmek, makûs hedefli yazılım ve fidye yazılımı üzere tehditleri uzaklaştırmak ve yazılım güvenlik açıklarının gerektiğinde yamalanmasını sağlamak için güçlü güvenlik tedbirlerine muhtaçlık duyuyor. Siber müdafaa alanında global bir önder olan Acronis, müşterilerinin güvenlik risklerini azaltmak isteyen MSP’ler için savunmayı artırmanın 5 yolunu paylaşıyor. 

Müşterilerinin hassas bilgilerini muhafaza yükümlülüğünü üstlenen yönetilen hizmet sağlayıcılar, hücumlardan kaynaklanan data yahut prestij kaybı üzere ziyanları önlemede büyük rol oynuyor. BT altyapılarını yöneten profesyonel firmalar olan MSP’ler, müşterilerinin teknolojik muhtaçlıklarını manaya ve yanlışsız tahlilleri sunma noktasında vakit zaman yetersiz kalabiliyor. Siber müdafaa alanında global bir önder olan Acronis, müşterilerinin güvenlik risklerini azaltmak isteyen MSP’ler için savunmayı artırmanın 5 yolunu paylaşıyor. 

1. Web tehditlerini ve makus maksatlı URL’leri engelleyin. Web tabanlı taarruzlar ve makûs emelli web siteleri giderek daha yaygın hale geliyor. Bilgisayar korsanları, kullanıcıları makûs maksatlı web sitelerini ziyaret etmeleri için kandırmak için çeşitli teknikler kullanıyor. Bu da hassas bilgi hırsızlığına, berbat maksatlı yazılım kurulumuna ve hatta sistemin büsbütün ele geçirilmesine neden olabiliyor. Berbat hedefli web sitelerini engelleyebilen ve web tabanlı akınları müşterilerin sistemlerine ulaşmadan önleyebilen URL filtreleme özellikli güvenlik paketleriyle makus hedefli içerik dağıttığı bilinen sitelere erişim engellenebilir. Bu tahlille, çalışanların vakit kaybetmesini önlemek için toplumsal mecralar mesai saatlerinde engellenebilir yahut şirket siyasetlerine ahenk sağlamak için yetişkin içeriklere erişimi kısıtlanabilir.

2. Berbata kullanımı tedbire programları ile sıfırıncı gün tehditlerini durdurun. Kötüye kullanımı tedbire, yazılım ve sistemlerdeki güvenlik açıklarından yararlanma teşebbüslerini tespit etmeyi ve engellemeyi amaçlayan proaktif bir siber güvenlik yaklaşımıdır. Siber hatalılar, yetkisiz ağ erişimi elde etmek, hassas bilgileri çalmak ve gelecekteki hücumları mümkün kılan berbat hedefli yazılımları yüklemek için bilinen kusurlardan yararlanır. Yapay zeka ve otomasyondaki gelişmeler, hatalıların her gün binlerce yeni siber tehdit üretmesine ve inanılmaz ölçekte ataklar başlatmasına yardımcı oluyor. MSP’ler bu tehditleri, sergiledikleri berbat niyetli davranışlara nazaran tanımlayan ve engelleyen tahlillere muhtaçlık duyuyor. Tahlillerin; bellek müdafaası, ROP muhafazası, yetki artırma müdafaası ve kod enjeksiyon müdafaası üzere özelliklere sahip olması ehemmiyet kazanıyor. 

3. Bilinen tehditler için tespit oranını ve suratını artırın. Bilgisayar korsanları daima olarak yeni makus gayeli yazılımlar oluştursa da birçok taarruz hala mevcut makûs maksatlı yazılım ailelerinin varyasyonlarını kullanıyor. Bu nedenle imza tabanlı tespit, her çağdaş siber güvenlik stratejisinin değerli bir bileşeni olmaya devam ediyor. Siber muhafaza tahlilleri, bu makûs emelli programlardan gelen imzaları bilinen tehdit listeleriyle karşılaştırarak bu çeşit varyasyonları anında tespit edebiliyor ve ziyan vermeden evvel engelleyebiliyor.

4. İsimli yedeklemeler ile delil toplayın. Bir ihlal durumunda, isimli yedeklemeler sistem değişikliklerinin ve data erişiminin hakikat bir kaydını tutarak soruşturmalara yardımcı olabilir. İsimli yedeklemeler, bir güvenlik sıkıntısının temel nedenini belirlemek, yasal ve düzenleyici gerekliliklere uymak için epeyce kıymetlidir. Dijital ispatı toplamak, atak sırasında tam olarak ne olduğunu ve ileride güvenlik açığını nasıl ele alabileceğinizi daha süratli ve kesin bir biçimde belirlemenize yardımcı olur. Siber savunmanız ne kadar güçlü olursa olsun, faaliyet göstermenin en inançlı yolu er ya da geç bir ihlalin kaçınılmaz olduğunu varsaymak ve buna nazaran plan yapmaktır. Güvenlik paketleriyle, sırf müşterilerinizin bilgilerinin daha tesirli bir biçimde korunmasını sağlamakla kalmaz, birebir vakitte felaket meydana geldiğinde tesirli bir formda karşılık verebilmelerini de sağlayabilirsiniz.

5. İş sürekliliğini sağlayın. Bir siber atak yahut bilgi ihlali durumunda, işletmelerin süratle ve en az kesintiyle toparlanabilmesi çok değerlidir. İş esnekliğini ve sürekliliğini sağlamaya yardımcı olan inançlı kurtarma yetenekleri, entegrasyonun gücünü gösterir. Acronis Cyber Protect Cloud’un modüler mimarisi sayesinde, güvenlik uygulamalarınızı süratle başlatabilir ve ölçeklendirebilir, yeni gelir akışları ekleyebilir, işletim masraflarını azaltabilir, operasyonları kolaylaştırabilir ve müdafaa açıklarını ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı