Cinsel yolla bulaşan HPV virüsü, anneden bebeğe de geçiyor

Sivas Cumhuriyet Üniversite Cerrahi Tıp Bilimleri Kısmı Bayan Hastalıkları ve Doğum Anabilim Kolu Dr. Öğr....

Cinsel yolla bulaşan HPV virüsü, anneden bebeğe de geçiyor

Sivas Cumhuriyet Üniversite Cerrahi Tıp Bilimleri Kısmı Bayan Hastalıkları ve Doğum Anabilim Kolu Dr. Öğr. Üyesi İrem Küçükyıldız, cinsel yolla bulaşan virütik hastalıklar içerisinde yer alan Human Papilloma Virüs(HPV) hakkında açıklamalarda bulundu.

Dr. Küçükyıldız, yaptığı açıklamalarda şu sözlere yer verdi:

“HPV seksüel geçişli enfeksiyonların en sık sebebi olarak gösterilmektedir. 45 yaşına kadar HPV enfeksiyonu geçirme oranımız yüzde 80-90 ortasındadır. Bulaşma genel olarak cinsel yol ile olmaktadır. Cinsel bulaş için cinsel bağ kural değildir. Cinsel olmayan yollar ile de bulaş bildirilmiştir. Bilhassa anneden bebeğe vertikal geçiş epey sıktır.”

“HPV’YE BAĞLI HASTALIKLAR BİR PİRAMİDE BENZER”

Dr. İrem Küçükyıldız, serviks kanserinin bayanlarda görülen en sık jinekolojik kanser tipi olduğunu belirterek, “Fomitler üzerinden horizontal geçiş de her geçen gün artarak bildirilmektedir. Bununla birlikte farklı HPV tipleri, farklı beden bölgelerini enfekte etme eğilimindedir ve bu nedenle farklı hastalıklarla sebep olabilmektedirler. Aslında HPV’ye bağlı hastalıklar bir piramide benzeri. Bu piramidin en doruğunda kanser yer almaktadır. Ve kanseri aslında HPVnin az bir komplikasyonu olarak görmek gerekir.


“DÜNYADA BAYANLARDA EN SIK GÖRÜLEN JİNEKOLOJİK KANSERDİR”

Kanserden çok daha fazla oranlarda pap-smear bozuklukları, preinvazif hastalıklar ve siğiller yapmaktadırlar. HPV ile enfekte olan bayanlarda en beklenilen ve olma ihtimali en yüksek olan sonuç; 2 yıl içinde bu HPV tiplerinden kurtulmaktır. Serviks kanseri, dünyada bayanlarda en sık görülen jinekolojik kanserdir ve HPV ile bağlantılı en yaygın kanserdir. Serviks kanserinin yüzde 99.7 sinde yüksek riskli HPV saptanmıştır.” dedi.

TOPLUM TABANLI SERVİKAL TARAMA PROGRAMI UYGULAMASI YAPILIYOR

Dr. Küçükyıldız, “Serviks kanserinde primer korunma HPV aşıları ile mümkündür. Serviks kanserinde ikincil müdafaa serviks kanseri tarama programları ile sağlanmaktadır. Taramanın birincil amacı, servikal kanseri tedbire hedefiyle, serviksin intraepitelyal prekürsör lezyonlarının yanlışsız tespit edilmesi ve tedavisinin vaktinde yapılmasıdır. Ülkemizde 2004 yılında Pap smear kullanarak toplum tabanlı servikal tarama programı uygulaması başlamıştır. 2014 yılında ulusal serviks kanser tarama programına HPV DNA testleri dahil edilmiştir. Bu testler Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Bayan Doğum ve Çocuk Hastane’mizde yapılmaktadır.” halinde konuştu.