Brent petrolün varil fiyatı 93,40 dolar

Brent petrolün varili, bugün kapanışa nazaran yüzde 1,5 azalışla 93,40 dolardan süreç gördü. Tıpkı dakikalarda...

Brent petrolün varil fiyatı 93,40 dolar

Brent petrolün varili, bugün kapanışa nazaran yüzde 1,5 azalışla 93,40 dolardan süreç gördü. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 92,39 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların düşüşünde, Rusya-Ukrayna tansiyonuna ait çelişkili açıklamalar ve bunun arz daralması telaşlarına yansıması tesirli oldu. ABD’li yetkililer, Rusya’nın Ukrayna sonundaki askerlerinin kimilerini geri çektiği tarafındaki açıklamasının gerçek olmadığını ve Moskova’nın sona ek 7 bin asker daha gönderdiğini tez etti.

Beyaz Saray, Rusya’nın hâlâ Ukrayna’yı yanıltma operasyonları ya da uydurma mazeretler kullanarak işgal etme ihtimali olduğunu açıklarken, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova “Batı ülkelerinin Rusya’ya karşı histeriyi kışkırtmaktan vazgeçmesi gerektiğini” söyledi.

ABD HAM PETROL STOKLARI ARTTI

Öte yandan, ABD’nin ticari ham petrol stoklarında geçen haftaki artış da talebin azaldığı algısıyla fiyatları baskılıyor. ABD Güç Enformasyon Yönetimi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 1 milyon 100 bin varil (yüzde 0,3) artarak yaklaşık 411 milyon 500 bin varile yükseldiğini açıkladı.

DAYANAK VE DİRENÇ POZİSYONU

Brent petrolde teknik olarak 93,84 ile 94,26 dolar aralığının direnç, 93,03 ile 92,64 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği söz ediliyor.