Bakan Varank’tan dev hidrolik silindirleri üreten fabrikaya ziyaret

Dünyanın en büyük hidrolik silindirlerini üreten Konya’daki Kayahan Hidrolik fabrikasını ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji...

Bakan Varank’tan dev hidrolik silindirleri üreten fabrikaya ziyaret

Dünyanın en büyük hidrolik silindirlerini üreten Konya’daki Kayahan Hidrolik fabrikasını ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, firma yetkililerinden bilgi aldı.

ANKARA (İGFA) – Gittikleri vilayetlerde fabrikaları ziyaret ederek, endüstrinin durumunu yakından değerlendirdiklerini anlatan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin son yıllarda yakaladığı ivmeden memnuniyet duyduklarını, yapılan teşviklerle Türk endüstrisinin çok daha âlâ yerlere geleceğini söyledi.

Bakanlığın resmi internet sitesinde Konya ziyaretine ait ayrıntıları paylaşan Bakan Varank, hidrolik firmasının iş hayatına tek bir tezgahla başladığını anlatarak, “Şu anda endüstrinin eli kolu diyebileceğimiz preslerin hidrolik silindirlerini yapan çok kıymetli bir firmamız. Dünyadaki küresel bütün büyük firmalara hidrolik silindir üretiyorlar. Bunun yanında savunma ve havacılık alanında yeni teknolojilere üretim yapıyorlar. Bu firmanın öyküsü, aslında Türk ve Konya sanayicisinin neler yapabileceklerinin en hoş göstergesi. İkinci jenerasyon Sevda Kayahan Hanım işverenliği üstlenmiş, takımının tamamı da bayanlardan oluşuyor. Firmamızın muvaffakiyetleri Türk endüstrisinin geldiği noktayı göstermesi açısından çok değerli” diye konuştu.

KATMA BEDELLİ ÜRETİME ÖRNEK

Varank, Türkiye’de pres üretimleri yapan firmaların olduğunu anımsatarak, “Türkiye her vakit katma pahalı üretimle gelişecekse, iktisadını katma pahalı üretimle büyütecekse Kayahan Hidrolik bunun en hoş örneklerinden bir tanesi. Türk sanayicisinin imkân verildikçe başarabileceklerini gösteriyor” dedi.

Kayahan Hidrolik Genel Müdürü Sevda Kayhan Yılmaz ise, ağır sanayi kesiminde faaliyet gösteren hidrolik fabrikasında üretilen eserlerin küresel markalara ihraç ettiklerini lisana getirerek, baraj kapakları için silindirlerin üretimini bünyelerinde yaptıklarını söyledi. Yalnızca 2023’ün birinci 10 ayında kapasitelerini yüzde 56 arttırdıklarını belirten Yılmaz, son 20 yılda istihdamı da iki katına çıkardıklarını söyledi.