Borsa Hacimleri Dip Yaptı! Kripto Para Satışı Arttı! Peki Neden?

Haziran ayı ilerledikçe, kripto para ticareti yapan yatırımcılar üç büyük maniyle karşı karşıya. Sahiden de...

Borsa Hacimleri Dip Yaptı! Kripto Para Satışı Arttı! Peki Neden?

Haziran ayı ilerledikçe, kripto para ticareti yapan yatırımcılar üç büyük maniyle karşı karşıya. Sahiden de bu manilerin kripto piyasasında dalgalanmalara yol açma durumu var. Bu meseleler ortasında süreç hacminde telaş verici bir düşüş kelam konusu. Telaşlar ortasında likidite sıkıntıları ve satış baskısında kıymetli bir artış yer alıyor.

Kripto para süreç hacminde düşüş

Kripto para piyasasının bu yılki birinci çeyreğinde süreç ivmesi ve beklentiler yüksekti. Fakat, o vakitten bu yana tüm büyük merkezi borsalarda süreç hacminde düşüş var. Buna nazaran Mayıs ayının toplam günlük süreç hacmi 23 milyar dolardan 9 milyar dolara düştü. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere bu düşüş trendi, spekülatif ilginin azalmasına işaret ediyor. Ayrıyeten kripto para piyasasına yönelik ilgisizliğin arttığına işaret ediyor. Öteki taraftan analist Will Clemente bu düşüş için ilgisizlik ve teslimiyete vurgu yapıyor. Genel süreç hacminin borsalara nazaran dağılımına bakıldığında, Binance’in bir düşüş yaşadığı çok açık. Piyasa hissesi, 2022’nin ikinci yarısındaki doruğuna kıyasla %15’lik keskin bir düşüşle %56’ya geriledi. Bilakis, bu düşüş Huobi, Kraken ve Kucoin üzere platformları içeren başka kategorilerdeki borsaları destekledi.

borsa hacimleri dip yapti kripto para satisi artti peki neden 0 sQukEO55

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyici ortam belirsizliğini koruyor. Offshore borsalar kripto para ticareti ekosistemindeki hakimiyetlerini sürdürüyor. Tüm süreç hacminin %86 üzere şaşırtan bir oranını oluşturuyorlar. Bu eğilimin ağırlaşacağı, kestirimlerde yer alıyor. Şaşırtan bir formda, klâsik olarak öbür kripto yerlerine uyumlu bir alternatif olarak tanınan Coinbase bile, kendi offshore türev yeri olan Coinbase International Exchange’in tanıtımını duyurdu.

borsa hacimleri dip yapti kripto para satisi artti peki neden 1 vlI4zkHC

Likidite krizi

Kripto para piyasasına gölge düşüren ikinci büyük sorun ise likidite krizi. Bu bilhassa Bitcoin ve Ethereum için değerli. USD cinsinden piyasa derinliği bir ölçü sabit kaldı. Lakin likidite, kripto para cinsinden %2 piyasa derinliği, yani mevcut süreç fiyatının %2’si dahilindeki teklif ve taleplerin derinliği ile ölçüldüğü üzere sabit kaldı. Bu durum kripto piyasasına yönelik artan ilgisizliğin işareti. Likidite düşüşü, iki piyasa yapıcısı olan Jane Street ve Jump Crypto’nun farklı kararlar almasına neden oldu. Düzenleyici belirsizlikler nedeniyle ABD’deki kripto operasyonlarını küçültme planlarını ortaya koyan açıklamalarını ortaya çıkardı. Jane Street daha da ileri giderek kripto operasyonlarını global ölçekte geri çekeceğini duyurdu. Kripto piyasasında likiditenin azalmasının sonuçları kıymetli. Likidite, kripto da dahil olmak üzere rastgele bir finansal piyasanın kritik bir istikameti. Varlıkların fiyatını etkilemeden piyasada alınıp satılabilmesinin kolaylığını söz eder.

borsa hacimleri dip yapti kripto para satisi artti peki neden 2 IzpbgBRy

Yüksek likidite düzeyleri daha inançlı ve verimli bir piyasa yaratır. Bu nedenle, iştirakçilerin süreçlere kolay kolay girip çıkabilmeleri daha dar spreadlere yol açar. Buna karşılık, düşük likiditenin elbette zahmetleri var. Buna nazaran piyasa iştirakçilerinin kayma olarak da bilinen fiyat tesirine maruz kalmadan daha büyük süreçler gerçekleştirme maharetini engelleyebilir. Kripto para piyasasında kayma, bir kontratın beklenen fiyatı ile sürecin fiilen yapıldığı spot fiyat ortasındaki farkı gösteriyor. Pratik manada, bir trader kıymetli ölçüde kripto satmak isterse ve kâfi alıcı yoksa, cazip hale getirmek için fiyatın düşürülmesi gerekebilir. Bu süreç aşağı istikametli bir fiyat spirali yaratıyor. Bu bağlamda fiyatların düşmesine ve muhtemelen bir satışa neden olacak.

Artan satış baskısı

Haziran 2023’te ortaya çıkan üçüncü sorun, Bitcoin’in 27.000 doların altına düşmesiyle satış baskısının artması. Kripto para topluluğu kıymetli fiyat düzeylerini dikkatle izliyor. Lakin ABD’deki yasama faaliyetlerinin akabinde likiditeye ait tasalar arttı. Kripto kredi kuruluşu Nexo’nun yönetici ortağı Antoni Trenchev enteresan bir noktaya vurgu yapıyor. Açıklamaları şu halde:

“Bitcoin Haziran ayında bir dizi potansiyel sıkıntılarla karşı karşıya. Artık borç tavanı draması geçmiş üzere görünüyor. Senato büyük olasılıkla borç limiti mevzuatını desteklediğinde, piyasa bir hazine bonosu ihracı seliyle karşı karşıya kalacak. Bu da muhtemelen likiditeyi Bitcoin üzere riskli varlıklardan uzaklaştıracak.”

borsa hacimleri dip yapti kripto para satisi artti peki neden 3

ABD Temsilciler Meclisi geçtiğimiz günlerde 31,5 trilyon dolarlık borç tavanının askıya alınmasına yönelik bir muahedeyi onayladı. Bu durum, 1 trilyon dolara kadar ABD Hazine bonosu ihraç edilmesine yol açarak Bitcoin ve kripto para kesimi üzerinde ek baskı oluşturabilir. Yeniden de CryptoQuant’ta Topluluk Yöneticisi olan Maartunn, evvelki satışlara benzeri satış baskısındaki son artışa karşın, yakında tepe yapabileceğine ve BTC’nin geri dönebileceğine inanıyor. Bakalım analist görüşlerinde haklı çıkacak mı?

borsa hacimleri dip yapti kripto para satisi artti peki neden 4 gXZwMkWK