Enflasyon farkına göre; Ocak 2023’de en düşük emekli ve memur maaşı ne kadar olur?

Pek çok çalışan taban fiyata yapılacak olan artırım oranını konuşurken milyonlarca emekli ve memur ocak...

Enflasyon farkına göre; Ocak 2023’de en düşük emekli ve memur maaşı ne kadar olur?

Pek çok çalışan taban fiyata yapılacak olan artırım oranını konuşurken milyonlarca emekli ve memur ocak ayında kendilerine yapılacak olan artırımın ne kadar olacağını merak ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise hususla alakalı olarak “Asgari fiyat, memur ve emekli maaşına kadar tüm kısımların gelirlerini önemli biçimde yılbaşından itibaren tekrar yükselterek enflasyonun refah kaybını kademe basamak gidermekte kararlıyız.” tabirlerini kullandı.

MEMUR ARTIRIMLARI ALTI AYLIK ENFLASYON FARKINA NAZARAN YAPILIYOR

“Küresel ekonomik krizin ülkemize olan tesirleri sebebiyle meşakkat yaşayan her kesiti rahatlatacak adımları attık, atmayı da sürdüreceğiz” kelamlarını kullanan Erdoğan; “Asgari fiyat, memur ve emekli maaşına kadar tüm kısımların gelirlerini önemli halde yılbaşından itibaren tekrar yükselterek enflasyonun refah kaybını basamak etap gidermekte kararlıyız.” dedi.

Merkez Bankası bünyesinde gerçekleştirilen Piyasa iştirakçileri anketi yıl sonu enflasyon varsayımlarını güncelleyerek yüzde 67,73 olarak açıkladı. Bu sayının emekli ve memur maaşlarını ne kadar etkileyeceği araştırılıyor. Memurlara 6 aylık enflasyon farkı ve toplu kontratta belirlenen artış oranına nazaran artış yapılıyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ VE MEMUR ARTIRIMI NE KADAR OLUR?

Memur ve emekliye 2022 yılının birinci altı aylık enflasyon farkına nazaran artırım yapılmıştı. Buna nazaran; memura yüzde 41,69 ve emekliye yüzde 42,35 oranında artırım yapıldı. Birinci altı aylık dilimde enflasyon farkının yüzde 15 olarak gelmesi durumunda en düşük emekli maaşının 6 bin 078 TL’den 6 bin 990 TL’ye, memur maaşının ise 9.105 TL’den 10 bin 470 TL’ye yükselmesi bekleniyor.