Bodrum, Yardım İçin Tek Yürek Oldu

Gece saatlerinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde gerçekleşen 7,7 şiddetindeki zelzelenin akabinde Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras’ın uyumunda zelzele...

Bodrum, Yardım İçin Tek Yürek Oldu

Gece saatlerinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde gerçekleşen 7,7 şiddetindeki zelzelenin akabinde Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras’ın uyumunda zelzele bölgesine yapılabilecek destekler konusunda çalışmalar başlatıldı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük ve yıkıcı zelzelesi sonrasında, gün içinde 7,6 büyüklüğündeki ikinci bir sarsıntı ile Kahramanmaraş başta olmak üzere etraf vilayetlerde çok sayıda can kaybı yaşanırken yaralıların yanı sıra bölgede büyük hasar oluştu. Ulusal olarak yaşanılan afet sonrası sabah saatlerinde birçok uyum toplantısı gerçekleştirilirken AFAD ve Kızılay Başkanlığı tarafından muhtaçlık gereçleri belirlendi.

Kamuoyu ile paylaşılan ihtiyaç listesi ile birlikte Konacık Mahallesi’ndeki Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi’nde yardım toplama merkezi oluşturuldu. Ayrıyeten Akçaalan Mahallesi Düğün Salonu, Mumcular Merkez Cumhuriyet Meydanı Belediye Ek Hizmet Binası ve Yalıkavak Fen İşleri Ek Hizmet Binası’nda yardım toplama noktaları oluşturuldu.  

Bodrum Kaymakamlığı ve Belediye koordinasyonunda yürütülen yardım tertibi ile toplanacak malzemeler kayıt altına alınarak tasnif edildikten sonra Muğla AFAD Vilayet Başkanlığı vasıtasıyla afet bölgesine ulaştırılacak.

İhtiyaç materyallerine ilişkin listenin toplumsal medya hesapları üzerinden duyurulmasından itibaren vatandaşlar yardımda bulunabilmek için toplama noktalarına akın etti. Vatandaşların yanı sıra Bodrum Kaymakam Vekili Mustafa Ünver Böke, Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras, AK Parti, CHP ve ÂLÂ Parti ilçe liderleri da Herodot Kültür Merkezindeki çalışmalara dayanak olmak için oradaydı.

Yardım materyalleri toplama çalışmalarının koordineli bir formda yürütüldüğünü belirten Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Ülkemize ve sarsıntıdan etkilenen bölge halkımıza bir defa daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Halkımızın bu türlü vakitlerde hassaslığı, tek beden olması bizleri gururlandırıyor. Bizlere bildirilen liste doğrultusunda gereçler toplanmaya başladı. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla, Oda ve sivil toplum örgütlerimizle, siyasi parti temsilcilerimiz ve gönüllü vatandaşlarımızla birlikte Bodrum olarak elimizden ne gelirse yapacağız.” dedi. 

İHTİYAÇ LİSTESİ

Çadır, Battaniye, Kışlık kıyafet, (Kaban, bere, eldiven, kazak, bot, polar vb.) bebek bezi, bebek maması, kadın hijyen paketi, bebek ana kucağı, yağmurluk, hasta yatağı, hasta bezi, engelli sandalyesi, tüplü̈ ısıtıcı, kuru besin gereçleri.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı